1 vit nga Marrëveshja e Ohrit, Borrell apel Kosovës dhe Serbisë: Po rrezikoni integrimin në BE

1 vit nga Marrëveshja e Ohrit, Borrell…

Këtë të hënë është shënuar 1 vit nga Marrëveshja e Ohrit, ku Kosova dhe Serbia u dakorduan në Maqedoninë e Veriut për hapat që duhet të ndërmerrnin për normalizomin e marrëdhënieve mes tyre. Përfaqësuesi i Lartë e BE-së Joseph Borrell në ​​një deklaratë për mediat u shpreh i zhgënjyer për përparimin e ngadaltë në zbatimin e saj.

Është për të ardhur keq që përkundër përpjekjeve të shumta të BE-së dhe komunitetit më të gjerë ndërkombëtar, deri më tani ka pasur progres shumë të kufizuar si nga Kosova ashtu edhe nga Serbia në zbatimin e obligimeve që kanë pranuar sipas kësaj Marrëveshjeje. BE rikujtoi vazhdimisht se Marrëveshja është e detyrueshme në tërësinë e saj sipas ligjit ndërkombëtar. Prandaj, çdo mungesë zbatimi jo vetëm që rrezikon integrimin evropian të palëve, por dëmton edhe reputacionin e tyre si partnerë të besueshëm dhe të besueshëm”, tha Borrell.

Ai theksoi se BE pret që liderët e Kosovës dhe Serbisë të tregojnë përgjegjësi, vizion dhe lidership duke bërë progres në zbatim pa vonesa të mëtejshme. Kjo deklaratë vjen pas vizitës së fundit të të dërguarit të SHBA, Gabriel Escobar në rajon, duke nënvizuar shqetësimin ndërkombëtar për përparimin e ngecur. Josep Borrell theksoi se tanimë është afati i fundit që vendet të zbatojnë marrëveshjen.

Tani është koha e fundit që si Kosova ashtu edhe Serbia të thyejnë rrethin aktual vicioz të krizave dhe tensioneve dhe të kalojnë në një epokë të re – evropiane. Marrëveshja ofron një të ardhme më të mirë për qytetarët e Kosovës dhe Serbisë dhe të gjithë rajonit. Ne presim që liderët e Kosovës dhe Serbisë të tregojnë përgjegjësi, vizion dhe lidership duke bërë progres në zbatim pa vonesa të mëtejshme. Është një mundësi që nuk duhet ta humbasin“, tha Borrell.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit