13-vjeçari e planifikoi masakrën prej disa javësh, babai e çonte të bënte qitje në poligon

13-vjeçari e planifikoi masakrën prej disa javësh,…

Adoleshenti, që vrau tetë nxënës dhe një roje sigurie në një shkollë serbe e planifikoi sulmin për javë të tëra dhe kishte një “listë viktimash”.

13-vjeçari u arrestua pas sulmit të mëngjesit të së mërkurës në shkollën fillore Vladislav Ribnikar në qendër të Beogradit.

Gjashtë nxënës të tjerë dhe një mësues u plagosën gjithashtu nga të shtënat. Motivi i sulmit është ende duke u hetuar, tha policia.

Oficerët me helmeta dhe jelek antiplumb rrethuan zonën përreth shkollës, që ndodhet në lagjen qendrore Vraçar, pak pas orës 08:40 (06:40 GMT).

I dyshuari dyshohet se ka përdorur armët e babait të tij, të cilat të dyja kishin leje ligjore. Ai gjithashtu thuhet se ka shkuar në poligonin e qitjes më shumë se një herë me të atin para vrasjeve.

Nëna dhe babai i djalit janë arrestuar më pas.

Në një fjalim televiziv drejtuar vendit, presidenti Aleksandar Vuçiç e përshkroi sulmin si “ditën më të vështirë në historinë moderne të vendit tonë”.

Ai tha se i dyshuari do të dërgohet në një klinikë psikiatrike. Sipas ligjit aktual serb, ai nuk mund të mbahet penalisht përgjegjës pasi është nën 14 vjeç. Pas kësaj masakre Vuçiç ka kërkuar që mosha e përgjegjësisë penale mund të ulet në 12.

Ai ka propozuar gjithashtu disa reforma të tjera, duke përfshirë një kontroll mbi licencat e armëve të zjarrit dhe një shtrëngim të rregullave rreth asaj se kush mund të hyjë në poligonet e qitjes.

Policia thotë se i dyshuari e kishte planifikuar sulmin një muaj më parë dhe se kishte mbajtur një “listë prioritare” të fëmijëve që synonte të qëllonte dhe në cilat klasa do të shkonte në fillim.

Shumica e viktimave kanë lindur në vitin 2009, që do të thotë se ata ishin ose 13 ose 14 vjeç. 

Është shpallur zie kombëtare treditore që fillon të premten.

Shtatë vajza dhe një djalë janë konfirmuar në mesin e të vdekurve, me katër djem dhe dy vajza të plagosur. Një djalë që u qëllua në qafë dhe gjoks tha se ka pësuar lëndime më të rënda, ndërsa një vajzë ndodhet në gjendje kritike me një dëmtim në kokë.

Tre djem të tjerë kanë pësuar lëndime në këmbë, ndërsa një vajzë e dytë është qëlluar në bark dhe aktualisht është në gjendje të qëndrueshme./BBC

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit