15-vjeçarja vdes nga kanceri, pasi mendoi se dhimbja në shpatull ishte lëndim sportiv

15-vjeçarja vdes nga kanceri, pasi mendoi se…

Kur Lulu Blundell ishte 15 vjeç, ajo u diagnostikua me kancer. Në atë kohë, mjekët i thanë adoleshentes se ajo kishte Sarkomën e Ewing, një lloj i rrallë kanceri, që prek kockat dhe indet përreth.

Për tetë muaj, ajo iu nënshtrua raundeve intensive të kimioterapisë dhe përfundimisht iu desh t’i amputohej këmba para se t’i thuhej se ishte pa kancer. Megjithatë, prillin e kaluar, Lulu filloi të vuante nga disa dhimbje në shpatull ndërsa ishte në universitet.

Fillimisht, 19-vjeçarja, nga Rotherham, mendoi se ishte një dëmtim sportiv dhe nuk e mendoi shumë derisa bëri një skanim CT, i cili tregoi se kishte tumore në gjoks, brinjë dhe shpatull.

Specialisti duhej të jepte lajmin shkatërrues se mjerisht këtë herë kanceri ishte terminal. 

Në javët që pasuan diagnozën e saj, Lulu shijoi jetën, duke shfrytëzuar në maksimum çdo sekondë që i kishte në dispozicion me të dashurit e saj.

Ajo e kaloi verën duke udhëtuar me të afërmit e saj, duke shkuar në Magaluf me shokët e saj, në Amsterdam me të dashurin e saj Paddy dhe në udhëtime në Londër, Mançester dhe Northumberland me familjen e saj.

Dhe në shtator, vetëm pak muaj para se të vdiste, ajo mori pjesë në eventin Run with Lulu 5k, i cili mblodhi para për Teenage Cancer Trust. Duke kaluar vijën e finishit me një këmbë protezë dhe një shpatull të thyer, Lulu mblodhi një shumë të pabesueshme 21,000 £.

Lulu vdiq në ditën e Vitit të Ri të këtij viti, duke sfiduar të gjitha pritjet./Ladbible

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit