5 arsyet pse duhet të shkoni tek një dermatolog

5 arsyet pse duhet të shkoni tek…

Kur duhet të konsultoheni me një specialist të lëkurës, flokëve dhe thonjve

Njollat ​​dhe rrudhat janë probleme shumë të zakonshme të lëkurës. Por, ka mijëra kushte që mund të ndikojnë në lëkurë. Disa shkaktojnë simptoma të lehta.

Të tjerët mund të jenë seriozë dhe të ndërhyjnë në jetën e përditshme. Skuqje, kruajtje, dhimbje, skuqje dhe qelb janë të gjitha shenja që ju duhet të shkoni te një dermatolog. Ky mjek është i specializuar në trajtimin e lëkurës, flokëve dhe thonjve.

Disa trajtime përmirësojnë pamjen e lëkurës tuaj. Kontrollet e rregullta për kancerin e lëkurës mund t’ju shpëtojnë jetën. Këto 10 kushte meritojnë një vizitë te dermatologu.

1. Aknet

Aknet janë gjendja më e zakonshme e lëkurës në Shtetet e Bashkuara. Shkakton njolla të ndryshme në fytyrë. Ato përfshijnë pika të bardha, pika të zeza, puçrra dhe kiste të thella. Këto shpesh formohen sepse gjëndrat e yndyrës në lëkurë prodhojnë shumë një substancë të quajtur sebum. Ajo bllokon poret.

Shkak mund të jenë edhe bakteret. Aknet janë të zakonshme tek adoleshentët, por mund t’i merrni në çdo moshë. Njollat ​​zakonisht shfaqen në fytyrë, qafë, shpinë, gjoks dhe shpatulla. Aknet nuk janë kërcënuese për jetën, por mund të jenë shqetësuese.

Pa trajtimin e duhur, mund të lërë edhe shenja të përhershme. Trajtimi mund të përfshijë kremra dhe xhel pa recetë ose pa recetë, mjekim oral, peeling kimik dhe terapi me lazer.

2. Ekzema

Ekzema është një term ombrellë për disa sëmundje kronike të lëkurës që shkaktojnë inflamacion (ënjtje) të lëkurës. Mund të jetë shumë e pakëndshme dhe shqetësuese emocionalisht. Shpesh shkakton lëkurë të kuqe, të ënjtur, të thatë dhe kruarje.

Lloji më i zakonshëm i ekzemës është dermatiti atopik. Kjo zakonisht prek foshnjat dhe fëmijët. Fëmijët mund të zhvillojnë një skuqje në faqet e tyre dhe në pjesë të tjera të trupit të tyre. Skuqja mund të rrjedhë lëngje.

Fëmijët mund të kenë probleme me gjumin për shkak të kruajtjes. Dermatologët mund të diagnostikojnë ekzemën me disa teste dhe një ekzaminim të lëkurës. Kremrat pa recetë dhe ilaçet e tjera mund të lehtësojnë gjendjen. Kujdesi i duhur i lëkurës është gjithashtu i rëndësishëm.

3. Psoriasis

Psoriasis rrjedh nga një problem me sistemin imunitar. Kjo bën që qelizat e lëkurës të formohen shumë shpejt. Më pas grumbullohen në sipërfaqen e lëkurës. Këto njolla quhen pllaka. Ato mund të jenë të trasha dhe të kuqe dhe të kenë luspa argjendi.

Ato mund të jenë me kruarje ose dhimbje. Zakonisht shfaqen në bërryla, gjunjë, këmbë, fytyrë dhe skalp. Ndonjëherë ato janë në fund të këmbëve. Ato mund të shfaqen në thonjtë e duarve, organet gjenitale ose brenda gojës, por kjo është më pak e zakonshme. Dermatologët mund të diagnostikojnë psoriasis duke parë një mostër të lëkurës nën një mikroskop.

Psoriasis është një gjendje kronike. Kremrat mund të ndihmojnë në qetësimin e lëkurës dhe shërimin e saj. Trajtimi gjithashtu mund të përfshijë mjekim oral për të shtypur sistemin imunitar tepër aktiv.

4. Shenjat e plakjes

Lëkura ndryshon me moshën. Mund të vëreni rrudha, thatësi ose njolla që shpesh quhen njolla të moshës. Rrezet e dëmshme ultravjollcë të diellit dhe pirja e duhanit mund të përshpejtojnë dhe përkeqësojnë këto shenja të plakjes. Përdorimi i kremit të diellit mund të ndihmojë në parandalimin e më shumë dëmtimit nga dielli.

Mos pirja e duhanit dhe ngrënia e një diete të shëndetshme gjithashtu mund të mbrojnë lëkurën. Por, nëse nuk jeni të kënaqur me pamjen tuaj, mund të dëshironi të shihni një dermatolog. Ka shumë trajtime që ndihmojnë në zbutjen e rrudhave dhe shtrëngimin e lëkurës.

Një dermatolog mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e strukturës dhe ngjyrës së lëkurës. Trajtimet për t’i dhënë lëkurës një pamje më rinore përfshijnë peeling kimik, terapi me lazer, injeksione Botox dhe mbushës rrudhash.

5. Kanceri i lëkurës

Kanceri i lëkurës është lloji më i zakonshëm i kancerit. Është gjithashtu kanceri më i lehtë për t’u kuruar nëse diagnostikohet herët. Megjithatë, lloji më i rrezikshëm i kancerit të lëkurës është melanoma.

Mund të jetë vdekjeprurëse. Disa shenja paralajmëruese duhet të nxisin një vizitë dermatologu. Ato përfshijnë rritje të lëkurës që ndryshojnë në madhësi, formë, ngjyrë, trashësi ose strukturë.

Një shenjë kryesore paralajmëruese e melanomës është një rritje e parregullt që është më e gjerë se një gomë lapsi. Kërkojini një dermatolog të kontrollojë njolla në lëkurën tuaj që vazhdimisht zgjebe, kore, kruhet, lëndohet ose rrjedh gjak. Kontrollet rutinë janë gjithashtu të rëndësishme. Një dermatolog duhet të ekzaminojë lëkurën tuaj të paktën një herë në vit për shenja të kancerit të lëkurës.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit