5 ushqime që duhet të ndaloni së bleri tani!

5 ushqime që duhet të ndaloni së…

Nëse kujdeseni për atë që hani, me siguri keni lexuar shumë, shumë lista që ju paralajmërojnë për ushqimet e shëndetshme që nuk janë vërtet të shëndetshme.

Zakonisht ato përmbajnë më shumë yndyrë dhe sheqer sesa mund ta kishit imagjinuar.

Kosi

Tashmë, ju e dini që disa lloje të kosit përmbajnë po aq sheqer sa akullorja.

Megjithatë, ka shumë ushqime të tjera që nutricionistët do t’ju thonë se janë të pakta në një mënyrë shumë më delikate.

“Duket sikur çdo javë dëgjojmë për një superushqim të ri,” thotë Libby Parker, një dietologe e në Kaliforni.

“Por nëse tingëllon shumë mirë për të qenë e vërtetë, ndoshta është. Pothuajse çdo ushqim është i mirë në moderim, por shumë nga çdo gjë, madje edhe ushqimet e shëndetshme si lakra jeshile dhe karotat, nuk janë të mira për trupin tonë.”

Vaji i kokosit

Vaji i kokosit po i shtohet çdo gjëje, nga smoothie-t tek kafeja e deri te perimet e pjekura, të gjitha brenda një dite.

Por është ende një yndyrë e ngopur dhe nuk duhet të përdorni më shumë se dy lugë gjelle në ditë. Vaji i kokosit duhet të zëvendësojë më pak yndyrna të shëndetshme.

Gjithçka ka të bëjë me ekuilibrin. Gjithçka pa gluten.

Mungesa e glutenit nuk do të thotë se një produkt është më i mirë për ju ose se do t’ju ndihmojë të humbni peshë.

Kur prodhuesit heqin grurin, ata zakonisht shtojnë miell me më pak lëndë ushqyese, si orizi. ose tapiokë.

Ose shtojnë sheqer ose yndyrë për të përmirësuar shijen. Ato janë ende të larta në kalori dhe zakonisht më të pashëndetshm.

Patatet e skuqura

Patate të skuqura ose të pjekura mund të jenë më të ulëta në kalori dhe yndyrë, por ato janë ende kalori boshe. Klientë përfundojnë duke ngrënë të gjithë qesen me patatina, sepse i shohin ato si ‘opsioni më i mirë’.

Ngrënia e shumë porcioneve të patatinave jo vetëm që do të ndikojë në peshën tuaj, por mund të rrisë sheqerin në gjak. Provoni kokoshka më të shëndetshme, perime të pjekura, fara ose arra.

Pijet Energjetike

Edhe pse niveli i kafeinës në kanaçe shpesh krahasohet me disa filxhanë kafe, kur përzihet me përbërës të tjerë si guarana, mund të rrisë rrahjet e zemrës. Shmangni konsumimin e tyre me ushtrime, të cilat tashmë rritin rrahjet tuaja të zemrës. Edhe nëse nuk keni pasur kurrë një problem me ta më parë, është si të luani ruletë ruse me trupin tuaj.

Snack proteinash

Shumica e snack-eve të tilla përmbajnë përbërës të tepërt të përpunuar si izolat e proteinave të sojës dhe disa lloje ëmbëlsuesish. Edhe baret e shpallura si ‘sheqeri të ulët’ zakonisht përmbajnë alkoole sheqeri, të cilat mund të çojnë në një stomak të mërzitur, ose ëmbëlsues të tjerë pa kalori që kanë qenë të lidhura me shtimin në peshë. Për ushqime të shpejta dhe me shumë proteina në lëvizje, më mirë do t’i shihja klientët të zgjedhin ushqime të plota, si p.sh. një përzierje arrash ose thartirë. Provoni të bëni bare tuajat. Në këtë mënyrë, ju do të dini saktësisht se çfarë po ndodh në të.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit