6 shenjat e lëkurës së ndjeshme

6 shenjat e lëkurës së ndjeshme

A është lëkura e ndjeshme apo diçka tjetër?Shumica e njerëzve mendojnë për lëkurën e ndjeshme si lëkurë që irritohet lehtë.

Ju mund të zbuloni se disa produkte ose faktorë mjedisorë ju bëjnë të skuqeni, kruhet apo edhe shpërthejnë. Megjithatë, ka disa kushte mjekësore që mund të shkaktojnë simptoma të ngjashme. Rosacea, ekzema dhe dermatiti alergjik i kontaktit zakonisht ngatërrohen për lëkurë të ndjeshme.

Dermatologu juaj është burimi juaj më i mirë për të përcaktuar shkakun e problemit tuaj dhe për të zhvilluar një plan trajtimi për të marrë dhe mbajtur lëkurën tuaj të pastër pa marrë parasysh shkakun. Për të përcaktuar nëse është lëkurë e ndjeshme, ai ose ajo ndoshta do t’ju pyesë nëse keni disa simptoma të zakonshme.

1. Lëkura juaj është reaktive.

Nëse keni lëkurë të ndjeshme, me siguri do të vini re se zhvilloni simptoma si përgjigje ndaj shkaktarëve të caktuar. Shkaktarët e zakonshëm përfshijnë sapunët, detergjentët, aromat, parfumet, produktet e kujdesit të lëkurës dhe produktet shtëpiake. Përveç kësaj, ekspozimi ndaj të ftohtit, diellit dhe erës mund të shkaktojë ndezje. Dermatologu juaj mund t’ju ndihmojë të zbuloni se çfarë mund t’ju duhet të shmangni dhe të zgjidhni produktet që janë më të përshtatshme për lëkurën tuaj.

2. Ju vini re një skuqje.

Shumica e njerëzve me lëkurë të ndjeshme përballen me një sasi të skuqjes. Kjo mund të marrë formën e një skuqjeje të kuqe, gunga të kuqe, skuqje dhe skuqje, apo edhe enët e gjakut të zgjeruara të kuqe të quajtura telangjiektazia. Zakonisht, skuqja do të largohet pas heqjes së irrituesit ose me trajtim të vogël.

Por, ndonjëherë skuqja mund të vazhdojë, veçanërisht telangjiektazitë. Trajtimet me lazer shpesh mund të jenë shumë të dobishme për njerëzit me skuqje kokëfortë.

3. Lëkura juaj kruhet.

Lëkura juaj e ndjeshme shpesh mund të ndjehet e kruar dhe e shtrënguar, veçanërisht pas pastrimit me produkte shumë të ashpër. Përdorimi i ujit të nxehtë mund ta përkeqësojë atë. Ju mund të vini re veçanërisht kruajtje kur ajri është i ftohtë dhe i thatë.

Dhënia pas kruajtjes duke gërvishtur mund të çojë në më shumë acarim dhe madje edhe infeksion. Bisedoni me mjekun tuaj për mënyra më të mira për të ndaluar kruajtjen.

4. Ju ndjeni thumbim dhe djegie.

Lëkura juaj mund të pickojë dhe digjet kur pastroni ose aplikoni produkte që janë shumë të forta për ju. Kjo është veçanërisht e zakonshme me xhel, produkte me alkool dhe shumë produkte kundër akneve ose kundër plakjes.

Ndërsa kjo është zakonisht e përkohshme, mund të jetë shumë e pakëndshme dhe madje e dhimbshme. Nëse diçka shkakton therje ose djegie të lëkurës tuaj, hiqeni atë sa më shpejt të jetë e mundur dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë.

5. Lëkura juaj është e thatë.

Ndërkohë që njerëzit me lëkurë të ndjeshme mund të kenë probleme me puçrrat, ata shpesh kanë thatësi të brendshme në vend të yndyrës. Të kesh lëkurë shumë të thatë mund të jetë gjithashtu një shkak i ndjeshmërisë, pasi lëkura shumë e thatë nuk i mbron shumë mirë mbaresat nervore në lëkurë.

Ka të ngjarë të keni më shumë probleme me lëkurën e thatë në mot të ftohtë dhe të thatë dhe kur ekspozoheni ndaj erës. Përdorimi i një hidratuesi të butë dhe mbrojtja e lëkurës tuaj nga elementët mund të ndihmojë në luftimin e tij

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit