67.000 rusë kërkojnë zyrtarisht që trupi i Navalnyt t’i kthehet familjes

67.000 rusë kërkojnë zyrtarisht që trupi i…

Më shumë se 67,000 qytetarë rusë i kanë dërguar letër zyrtare Komitetit Hetimor të vendit duke kërkuar që trupi i Aleksei Navalny t’i kthehet familjes së tij, raportoi gazeta Meduza, ndërsa zemërimi rritet për refuzimin e autoriteteve ruse për të lëshuar trupin e kundërshtarit të Kremlinit.

Nisma e nisur nga grupi i të drejtave të njeriut OVD-Info vjen pasi Bashkimi Evropian ka bërë thirrje për një hetim ndërkombëtar të pavarur për vdekjen e Navalny në një kamp burgu të largët të Arktikut, i cili u njoftua nga autoritetet ruse më 16 shkurt.

E veja e kritikut të Kremlinit, Yulia Navalnaya, ka hedhur publikisht fajin për vdekjen e bashkëshortit të saj mbi presidentin rus Vladimir Putin dhe u zotua të vazhdojë luftën e tij kundër Kremlinit dhe të ndëshkojë ata që janë përgjegjës për vdekjen e tij.

Nisma e OVD-Info është duke përdorur shërbimin Dyatel (Qukapiku) që u mundëson qytetarëve të dërgojnë kërkesa zyrtare online. Zëdhënësja e Navalny, Kira Yarmysh, tha në X, dikur Twitter, më 19 shkurt se zyrtarët rusë i kishin thënë familjes se do të duheshin dy javë që analiza e trupit të përfundonte.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit