Mos u jepni kafe fëmijëve, rreziqet që sjell në shëndetin e tyre

Mos u jepni kafe fëmijëve, rreziqet që…

Jemi bërë një kulturë e çmendur pas kafesë. Megjithatë, me të gjitha studimet që kanë dalë se si një filxhan mund të zvogëlojë rrezikun për diabet, sëmundje të zemrës, goditje në tru, çmenduri dhe disa lloje kanceri, cili është dëmi?

Ajo u ka ardhur fëmijëve tanë.Pavarësisht paralajmërimeve prej vitesh nga pediatër dhe profesionistë të tjerë shëndetësorë se kafeja dhe pijet e tjera me kafeinë si pijet e gazuara dhe pijet sportive mund të jenë të dëmshme për të rinjtë, prindërit po i lejojnë të vegjlit e tyre.

Një studim i vitit 2015 i nënave të Bostonit zbuloi se 14% e të anketuarve i lejuan fëmijët e tyre 2-vjeçar të pinin midis 1 dhe 4 ons kafe në ditë (një gjysmë filxhani kafe është 4 ons).

Studimi zbuloi gjithashtu se 2.5% e nënave u jepnin kafe fëmijëve të tyre 1-vjeçar. Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon të mos ketë kafe, çaj, sode, pije sportive ose produkte të tjera me kafeinë për fëmijët nën moshën 12 vjeç, ndërsa adoleshentët midis moshës 12 dhe 18 vjeç duhet të kufizojnë marrjen e tyre në më pak se 100 miligramë në ditë.

Një “grande” prej 16 ons kafeje të njohura të Starbucks Blonde Roast përmban 360 miligramë ndërsa e njëjta madhësi e tyre Pike Place Roast është 310 miligramë.

Nuk është vetëm kafe. Një shishe pije sportive mund të përmbajë gati 250 miligramë kafeinë në varësi të markës, sipas një hetimi të Consumer Reports.

Një filxhan çaj mund të ketë deri në 47 miligramë, ndërsa një sode diete mund të ketë 46. Çokollata gjithashtu ka pak kafeinë, sasia rritet kur çokollata errësohet në ngjyrë.

Një kokërr e vetme kafeje e mbuluar me çokollatë mund të ketë 336 miligramë kafeinë, sipas Departamentit të Bujqësisë së Shteteve të Bashkuara.

Kafeja vjen në të gjitha llojet e madhësive, shijeve dhe niveleve të kafeinës.Mund të blini edhe çamçakëz me kafeinë, nenexhik, arinj me çamçakëz dhe shufra energjie dhe të mos harrojmë akulloren me kafe.

Miliarda të shpenzuara për reklama që inkurajojnë të rinjtë e pakicave të pinë pije të mbushura me sheqer pavarësisht pasojave shëndetësore.

Për shkak se fëmijët janë zakonisht më të vegjël në madhësinë e trupit, nevojitet më pak kafeinë për të dëmtuar funksionimin e tyre.

Një sasi e parëndësishme për një të rritur mund të jetë dërrmuese për një fëmijë të vogël. Shumë kafeinë mund të shkaktojë rritje të rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut, të kontribuojë në refluksin e acidit dhe të shkaktojë ankth dhe shqetësime të gjumit tek fëmijët.

Në doza shumë të larta, kafeina mund të jetë e rrezikshme.

Fëmijët shfaqen në dhomën e urgjencës me rrahje të parregullta të zemrës ose me atë që ne e quajmë takikardi ose rrahje të shpejtë të zemrës,” tha pediatri Dr. Mark Corkins, kryetar i komitetit për të ushqyerit për Akademinë Amerikane të Pediatrisë.

“Disa njerëz mendojnë se është mirë t’u jepni të vegjëlve një pije me gaz. Kufijtë bazohen kryesisht në madhësinë e trupit dhe ato kufij rriten kur një fëmijë është rritur mjaftueshëm për të qenë në gjendje të metabolizojë kafeinën më lehtë. Megjithatë, nëse një fëmijë është i vogël për moshën e tij, ose ka migrenë, probleme me zemrën ose kriza, ai mund të jetë edhe më i ndjeshëm, sipas Akademisë Amerikane të Psikiatrisë së Fëmijëve dhe Adoleshentëve.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit