A jeni magnet mushkonjash? Mund të jetë aroma juaj

A jeni magnet mushkonjash? Mund të jetë…

Një studim i ri zbulon se disa njerëz janë me të vërtetë “magnetë mushkonjash” dhe ndoshta ka të bëjë me aromën që ata mbajnë.

Studiuesit zbuluan se njerëzit që janë më ‘tërheqës’ për mushkonjat prodhojnë shumë kimikate të caktuara në lëkurën e tyre që janë të lidhura me erën.

Dhe një lajm i keq për magnetët e mushkonjave: gjakpirësit u qëndrojnë besnikë të preferuarave të tyre me kalimin e kohës. Nëse keni nivele të larta të kësaj lënde në lëkurën tuaj, ju do të jeni ai në piknik që do t’i marrë të gjitha pickimet, “tha autorja e studimit Leslie Vosshall, një neurobiologe në Universitetin Rockefeller në Nju Jork.

Për të vënë në provë magnetizmin e mushkonjave, kërkuesit projektuan një eksperiment që vendos aromat e njerëzve kundër njëri-tjetrit, shpjegoi autorja e studimit Maria Elena De Obaldia.

Gjetjet e tyre u publikuan të martën në revistën Cell. Ata kërkuan 64 vullnetarë nga universiteti dhe aty pranë që të mbanin çorape najloni rreth parakrahëve të tyre për të marrë erën e lëkurës së tyre. Çorapet u vendosën në kurthe të veçanta në fund të një tubi të gjatë, më pas u lëshuan dhjetëra mushkonja.

“Ata në thelb do të grumbulloheshin te subjektet më tërheqëse,” tha De Obaldia. “U bë shumë e qartë menjëherë.

“Shkencëtarët mbajtën një turne të rrumbullakët dhe përfunduan me një hendek të mrekullueshëm: magneti më i madh i mushkonjave ishte rreth 100 herë më tërheqës për mushkonjat sesa fituesi i vendit të fundit.

Eksperimenti përdori mushkonjën Aedes aegypti që përhap sëmundje si ethet e verdha, Zika dhe dengoja. Vosshall tha se ajo do të priste rezultate të ngjashme nga llojet e tjera, por do të kishte nevojë për më shumë kërkime për ta konfirmuar.

Duke testuar të njëjtët njerëz gjatë shumë viteve, studimi tregoi se këto dallime të mëdha qëndrojnë përreth, tha Matt DeGennaro, një neurogjenetik në Universitetin Ndërkombëtar të Floridës, i cili nuk ishte i përfshirë në hulumtim.

“Manetet e mushkonjave duket se mbeten magnet mushkonjash,” tha DeGennaro.

Nga të preferuarit, studiuesit gjetën një faktor të përbashkët: magnetët e mushkonjave kishin nivele të larta të disa acideve në lëkurën e tyre. Këto “molekula të yndyrshme” janë pjesë e shtresës natyrale hidratuese të lëkurës dhe njerëzit i prodhojnë ato në sasi të ndryshme, tha Vosshall.

Bakteret e shëndetshme që jetojnë në lëkurë i hanë këto acide dhe prodhojnë një pjesë të profilit të erës së lëkurës sonë, tha ajo.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit