Agresioni rus, SHBA-ja i dërgon Ukrainës raketa me rreze veprimi prej 300 kilometrash

Agresioni rus, SHBA-ja i dërgon Ukrainës raketa…

Ukraina ka nisur përdorimin e raketave balistike me rreze të gjatë të cilat i ka marrë fshehurazi nga SHBA për të luftuar kundër forcave ruse.

Armët e dërguara nga Amerika janë pjesë e një pakete ndihme prej 300 milion dollarësh (240 milion £) e miratuar nga Presidenti i SHBA Joe Biden në mars. Raketat janë përdorur të paktën një herë për të goditur objektivat ruse në Krimenë e pushtuar, raportojnë mediat amerikane.

Ndërkohë presidenti Biden ka nënshkruar një paketë të re ndihme prej 61 miliardë dollarësh për Ukrainën, shkruan BBC.

Më parë, SHBA furnizoi Ukrainën me një version me rreze të mesme të Sistemeve të Raketave Taktike të Ushtrisë (ATACMS), por hezitonte të dërgonte armë më të fuqishm.

Megjithatë, thuhet se Biden ka dhënë fshehurazi dritën jeshile për të dërguar sistemin me rreze të gjatë, i cili mund të lëshojë raketa në distanca deri në 300 km.

“Unë mund të konfirmoj se Shtetet e Bashkuara i dhanë Ukrainës ATACMS me rreze të gjatë në drejtimin e drejtpërdrejtë të presidentit,” tha zëdhënësi i departamentit të shtetit, Vedant Patel.

Shtetet e Bashkuara “nuk e njoftuan këtë në fillim për të ruajtur sigurinë operacionale për Ukrainën me kërkesën e tyre”, shtoi ai.

Nuk është e qartë se sa prej armëve janë dërguar tashmë, por Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan tha se Uashingtoni planifikon të dërgojë më shumë.

Raketat me rreze më të gjatë u përdorën për herë të parë javën e kaluar për të goditur një aeroport rus në Krimenë e pushtuar, shkruan Reuters.

Raketat e reja u përdorën gjithashtu në një sulm ndaj trupave ruse në qytetin port të okupuar të Berdyansk gjatë natës të martën, sipas New York Times.

Muajt e fundit Kievi ka rritur thirrjet për ndihmën perëndimore, pasi rezervat e tij të municionit janë varfëruar. Paketa e re e ndihmës vjen pas muajsh bllokimi mes kundërshtimit të ndihmës nga disa në Kongres.

“Do ta bëjë Amerikën më të sigurt, do ta bëjë botën më të sigurt,” tha zoti Biden pasi e nënshkroi atë në ligj.

Duke reaguar ndaj paketës, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha: “Tani do të bëjmë gjithçka për të kompensuar gjysmën e vitit të kaluar në debate dhe dyshime.

Kohët e fundit Zelensky ka paralajmëruar se një ofensivë ruse pritet të ndodhë në javët e ardhshme pas humbjes së qytetit Avdiivka nga Ukraina gjatë dimrit.

Forcat ukrainase kanë vuajtur nga mungesa e municioneve dhe sistemeve të mbrojtjes ajrore në muajt e fundit dhe zyrtarët kanë fajësuar vonesat në ndihmën ushtarake nga SHBA dhe aleatët e tjerë perëndimorë për humbjen e jetëve dhe territorit.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt 2022, dhjetëra mijëra njerëz, shumica prej tyre ushtarë, janë vrarë ose plagosur nga të dyja anët dhe miliona njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit