Aktivistët e klimës nuk ndalen, njollosin një nga pikturat më të famshme

Aktivistët e klimës nuk ndalen, njollosin një…

Aktivistët e klimës shënjestruan pikturën e famshme të Johannes Vermeer “Vajza me vathë perla” në një muze në Hagë, njoftoi transmetuesi holandez NOS, pa shkaktuar asnjë dëmtim në veprën e artit. Në videot e postuara në rrjetet sociale, shihet njëri prej dy aktivistëve duke futur kokën në xhamin që mbron veprën e famshme të vitit 1665 dhe një aktivist i dytë që e mbulon me lëng të kuq. Dy burrat kishin veshur bluza me sloganin “Just Stop Oil”.

Policia holandeze tha se tre arrestime ishin bërë në një muze, por nuk dha detaje.

“Policia u alarmua dhe tre persona u arrestuan. Gjendja e bordit u inspektua nga mirëmbajtësi ynë. Për fat të mirë, kryevepra e mbuluar me xham nuk u dëmtua”, tha muzeu.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit