Aleati i Putinit parashikon fundin e planetit tonë me "vijën e kuqe' bërthamore

Aleati i Putinit parashikon fundin e planetit…

Që kur presidenti rus Vladimir Putin kërcënoi mundësinë e një lufte bërthamore, liderët politikë dhe ushtarakë kanë vlerësuar rezultatet e mundshme.

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko paralajmëroi se megjithëse aleati i tij i Kremlinit nuk kishte planifikuar kurrë të përdorte armë bërthamore, udhëheqësi rus do të luftojë për t’u larguar nëse kthehet në një qoshe.

Ndërsa Ukraina forcon mbrojtjen e saj dhe kundërsulmet e saj vazhdojnë të dëmtojnë forcat ruse, retorika e Putinit është bërë gjithnjë e më agresive, me presidentin rus që kërcënon veprime bërthamore kundër vendit të Evropës Lindore për të mbrojtur territorin që ai aneksoi së fundmi prej tij.

Në një intervistë me NBC News të premten, Lukashenko tha se nëse kapërcehen disa vija të kuqe në Ukrainë, Putini mund të vazhdojë sulmin e tij kundër vendit në mënyra më të këqija se sa ka bërë tashmë.

Lukashenko iu referua sulmeve me raketa të Putinit kundër infrastrukturës së Ukrainës që vranë civilë, shkatërruan ura, ndërtesa dhe termocentrale dhe tha se nëse Putini mbështetet në një cep, mund të ndodhin më shumë sulme të ngjashme.

Lukashenko shtoi se Rusia zotëron “armët më moderne” dhe se nuk i duheshin armë bërthamore për të fituar luftën. Ai tha se beson se kërcënimi i luftës bërthamore është thjesht një motivues politik, por nëse do të ndodhte, do të pasonte shkatërrim dhe jo vetëm në Ukrainë.

“Ky do të ishte fundi i planetit tonë,” tha Lukashenko. “Nëse armët bërthamore përdoren qoftë edhe nga një vend, kjo do të shkaktojë një reaksion zinxhir. Rusia e kupton mirë këtë. Dhe askush, unë dua ta nënvizoj këtë, e di me siguri nga vetë presidenti Putin, askush nuk e ka vendosur qëllimin duke përdorur armë bërthamore”.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit