Analiza e Al Jazeera: A është Rishi Sunak njeriu i duhur për të udhëhequr Britaninë!?

Analiza e Al Jazeera: A është Rishi…

Rishi Sunak siguroi mbështetjen e deputetëve të Partisë Konservatore duke u bërë kryeministri i ri i Mbretërisë së Bashkuar.

Rivalja e 42-vjeçarit, Penny Mordaunt, u tërhoq të hënën nga gara e brendshme për udhëheqjen e konservatorëve për të pasuar Liz Truss, e cila dha dorëheqjen javën e kaluar pas vetëm gjashtë javësh kryesisht kaotike në detyrë.

Paraardhësi i Truss, Boris Johnson mendoi të kthehej, por u tërhoq nga gara të dielën në mbrëmje.

Fitorja e Sunak, do të shkruajë histori të martën kur të bëhet zyrtarisht kryeministër, personi i parë indian që mban këtë post.

Në fjalën e tij të parë publike si udhëheqësi i ri, Sunak tha: “Është privilegji më i madh i jetës sime të jem në gjendje t’i shërbej partisë që dua dhe t’i kthej vendit të cilit i detyrohem kaq shumë çfarë meriton.”

Lindur në qytetin jugor anglez të Southampton nga prindër hindu me origjinë indiane, Sunak është një nga politikanët më të pasur të Mbretërisë së Bashkuar.

Para se të hynte në parlament për herë të parë në vitin 2015, Sunak punoi për Goldman Sachs, një bankë investimesh dhe fonde mbrojtëse.

Gruaja e tij, Akshata Murty, të cilën ai e takoi gjatë studimeve në Universitetin e Stanfordit, është vajza e një prej sipërmarrësve më të pasur të Indisë për IT.

Sunak u bë gjerësisht i njohur për publikun kur u emërua nga Johnson si kancelar i Thesarit në vitin 2020.

Atij iu desh menjëherë të përballej me ndikimin e pandemisë COVID-19 si testi i parë domethënës i qëndrimit të tij në krye të ministrisë së financave.

“Shumë konservatorë e shohin si tradhtar”, analiza e Al Jazeera: A është Rishi Sunak njeriu i duhur për të udhëhequr Britaninë!?

24 Tetor, 2022 20:04

Rishi Sunak

Madhësia e tekstit:

Balkanweb app
Get it on Google Play

Rishi Sunak siguroi mbështetjen e deputetëve të Partisë Konservatore duke u bërë kryeministri i ri i Mbretërisë së Bashkuar.

Rivalja e 42-vjeçarit, Penny Mordaunt, u tërhoq të hënën nga gara e brendshme për udhëheqjen e konservatorëve për të pasuar Liz Truss, e cila dha dorëheqjen javën e kaluar pas vetëm gjashtë javësh kryesisht kaotike në detyrë.

Paraardhësi i Truss, Boris Johnson mendoi të kthehej, por u tërhoq nga gara të dielën në mbrëmje.

Fitorja e Sunak, do të shkruajë histori të martën kur të bëhet zyrtarisht kryeministër, personi i parë indian që mban këtë post.

Në fjalën e tij të parë publike si udhëheqësi i ri, Sunak tha: “Është privilegji më i madh i jetës sime të jem në gjendje t’i shërbej partisë që dua dhe t’i kthej vendit të cilit i detyrohem kaq shumë çfarë meriton.”

Lindur në qytetin jugor anglez të Southampton nga prindër hindu me origjinë indiane, Sunak është një nga politikanët më të pasur të Mbretërisë së Bashkuar.

Para se të hynte në parlament për herë të parë në vitin 2015, Sunak punoi për Goldman Sachs, një bankë investimesh dhe fonde mbrojtëse.

Gruaja e tij, Akshata Murty, të cilën ai e takoi gjatë studimeve në Universitetin e Stanfordit, është vajza e një prej sipërmarrësve më të pasur të Indisë për IT.

Sunak u bë gjerësisht i njohur për publikun kur u emërua nga Johnson si kancelar i Thesarit në vitin 2020.

Atij iu desh menjëherë të përballej me ndikimin e pandemisë COVID-19 si testi i parë domethënës i qëndrimit të tij në krye të ministrisë së financave.

Sunak u bë i njohur për paketat e mbështetjes financiare për bizneset dhe punëtorët e goditur nga bllokimet e koronavirusit, duke përfshirë leje, kredi për kompanitë e sëmura dhe kupona për vizita në restorante, në thelb një kartë e bardhë nga Johnson.

“Sunak po funksiononte nën një kryeministër i cili ishte i prirur të shpenzonte para, veçanërisht në projekte infrastrukturore të krijuara për të ofruar axhendën e nivelimit dhe në përgjithësi sepse Johnson bëri premtime për shpenzime pa menduar se si t’i paguante ato,” u shpreh Neil Carter, profesor i politikës në Universitetin e Jorkut, për Al Jazeera.

Shumë konservatorë vazhdojnë ta shohin Sunakun si një tradhtar pasi shkaktoi rënien e Johnson.

Në garën e mëparshme të lidershipit konservator që përfshin anëtarë të partisë, Truss kishte mundur Sunak me 81,326 vota kundër 60,399.

Ajo që duket se flet në favor të Sunak, është paralajmërimi i tij në mënyrë të përsëritur gjatë garës së mëparshme të lidershipit kundër vetë kaosit që Truss lëshoi ​​në tregjet financiare me politikat e saj ekonomike.

Dhe kjo është diçka që mbështetësit e tij janë të prirur ta theksojnë, duke e portretizuar atë si një opsion të sigurt për të udhëhequr vendin në një kohë të pasigurisë globale.

“Vetëm koha do të tregojë nëse Sunak është apo jo njeriu i duhur për këtë punë. Tregjet duket se e pëlqejnë atë më shumë sesa alternativat,” tha Shephard.

Paundi u rrit 0.15 për qind kundrejt dollarit amerikan vetëm pak çaste pasi fitorja e Sunak u bë e dukshme.

Duke vënë në dukje se Sunak është “pro Brexit dhe kundër imigracionit”, Elstub tha se lideri i ri i konservatorëve “e përshkruan veten si një “konservator fiskal” që mbron një shtet të vogël dhe taksa të ulëta. E gjithë kjo do ta vendoste në të djathtën e partisë. Megjithatë, është e qartë se ai është edhe pragmatist”.

Në të vërtetë, analistët thonë se Sunak do t’i duhet të shfaqë pragmatizëm për të bashkuar partinë e tij dhe për të siguruar stabilitetin shumë të nevojshëm në një vend që ka parë shumë  dramë politike dhe trazira ekonomike vitet e fundit. Përndryshe, mandati i tij gjithashtu mund të kufizohet.kr

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit