Andi Bejtja: Foltorja përtej demokratëve

Andi Bejtja: Foltorja përtej demokratëve

Nga Andi Bejtja

Mbreme, teksa nismetaret e Foltores po dorezonin 4200 firmat per mbledhjen e kuvendit, ne shtepine time zhvillohej nje tjeter debat. Njeri prej femijeve duhet te gjente nje uniforme te vecante, ekstra, pasi ne shkolle do te vinte per vizite zv. Ambasadori Anglez, mesa kuptova per diten e te reneve…Shkurt dhe shqip duhej respektuar dhe me uniforme ekstra.Duket sikur keto dy kto ndodhi nuk kane fare lidhje me njera tjetren, por ne fakt kane shume.Kjo Foltore ne rrethanat ne te cilat ndodh qe nga Non Grata e Sali Berishes, mosha e tij, nderhyrja brutale e nje Ambasadoreje ne punet e brendshme te nje Partie Politike, reagimi i nje pjese te kupoles se kesaj Partie si Zyre Permbarimi e kesaj Ambasadoreje, jane nga ato ngjarje qe ndodhin nje here ne 100 vjet dhe o e lene demokracine dhe shoqerine ne vend o e cojne me mbrapa, o clirojne nje brez te tere nga Gogoli i Ambasadorokracise pse jo dhe pertej koncepti. Ndaj, misioni i Foltores eshte ndoshta pa vetedije pertej demokrateve dhe shume pertej opozites. Foltorja, i jep nje shans jo vetem politikes shqiptare te mos behet me nje zyre Permbarimi e Ambasadave ciladoqofshin, rrezon njehere e mire mitin e Amsadorokracise ne shoqeri, sjell sovranitetin te varrosur per dekada dhe cliron nje gjenerate te te tere nga keto makthe te injektuara me vite e vite nga serviulizmi dhe mungesa e dinjitetit ndaj te huajve.Pas perfundimit me sukses te misionit te Foltores, nuk besoj qe do kete me shqiptare qe do te duan te bejne foto me Ambasadoret rrugeve dhe shkolles se djalit tim nuk do t’i shkoje ndermend te ftoje ndonje zv Ambasador per vizite ne shkolle. Ndaj, suksesi apo deshtimi i Foltores do jete automatikisht dhe susksesi ose deshtimi i nje gjenerate.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit