Arabia Saudite blen naftën ruse me çmime rekord, e pastron atë në tregun europian

Arabia Saudite blen naftën ruse me çmime…

Arabia Saudite po blen naftën ruse me çmime rekord dhe po e pastron atë në tregun evropian për t’iu shmangur sanksioneve të ndryshme amerikane, raporton Reuters. 

Për më tepër, të dhënat e gjurmimit të anijeve treguan se tregtarët po grumbullojnë karburantin në qendrën Fujairah në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe në Arabinë Saudite. Vetëm në muajin mars të paktën 500,000 ton karburant u shkarkuan në Fujairah dhe Arabinë Saudite. 

Raporti i Reuters vë në dukje faktin se Lindja e Mesme po pozicionohet me shpejtësi si një furnizues i shquar i karburantit industrial si në Evropë ashtu edhe në Azi. Për më tepër, ata po shtojnë rezerva në Azi, pasi nafta ruse shton vetëm prodhimin e rafinerive në Arabinë Saudite dhe Kuvajt.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit