Atentat me eksploziv në Shkozet, tentohet eleminimi i një personi me precedentë penale

Atentat me eksploziv në Shkozet, tentohet eleminimi…

Një makine tip “Golf” i është vënë një tritol mesditën e kësaj të hëne në Shkozet. Automjeti dyshohet se është një pronësi të Aldi Mustafa, një person i njohur për drejtësinë. Tritoli është vendosur në gomën e pasme, në krahun e pasagjerit, dhe ka shpërthyer në lëvizje të mjetit. Fatmirësisht 37-vjeçari ka shpëtuar pa lëndime dhe në makinë ai po udhëtonte i vetëm. Po kush është Aldi Mustafa.

Ai rezulton i dënuar më parë për veprat penale “Kanosja” dhe “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, me 10 vite burg, në Gjermani. Mustafa më herët ka qenë anëtar i një bande të njohur në Durrës, ndërsa ka pasur lidhje me ‘Rrumin’, një personazh i njohur dhe i përfolur në ngjarje kriminale.

Aldi Mustafa u arrestua më 30 gusht 2021 në kuadër të operacionit të koduar ‘Misioni’, bashkë me dy të tjerë, Uran Zykën, 40 vjeç, banues në Durrës, i dënuar më parë për veprën penale “Kanosja”, si dhe Tahir Gjinikën, 33 vjeç, banues në Durrës. Tre të ndaluarit dyshohet se do kryenin një vrasje, kundrejt pagesës.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit