Autori e paralajmëroi 10 ditë para sulmin në Pragë

Autori e paralajmëroi 10 ditë para sulmin…

David Kozak, është autori 24-vjeçari i cili kreu sulmin e rëndë në Universitetin e Pragës.

Por duket se këtë sulm ai e kishte paralajmëruar në platformën Telegram, në datën 10 dhjetor 2023, ku ndër të tjera shkruante se dëshironte të bënte vrasje masive në një shkollë, dhe me gjasë të vriste edhe veten.

Dy personat e përmendur nga David Kozak janë të dy autorë të të shtënave brenda shkollës së tyre. E para, Alina Afanaskina, 14 vjeçe, vrau shokun e saj të klasës dhe plagosi të tjerët duke përdorur armën e babait të saj në Bryansk, Rusi. Djali tjetër i marrë si model nga sulmi i Pragës është Ilnaz Galyaiev, autor i një masakre brenda institutit të tij në Kazan , gjithashtu në Rusi, në maj 2021. 19-vjeçari ishte një ish-student dhe vrau nëntë persona (shtatë studentë dhe dy mësues).

Më lejoni të prezantoj veten time. Unë jam Davidi. Dua të bëj vrasje në shkollë, dhe mundësisht vetëvrasje. Alina Afanaskina më ka ndihmuar shumë. Gjithmonë kam dashur të kryej vrasje, mendoja se do të bëhesha një maniak në të ardhmen. Më pas kur Ilnas qëlloi, kuptova se ishte më shumë e vlefshme të bëja vrasje masive sesa vrasje seriale. Unë u ula… prita… ëndërrova… desha… por Alina u në pika ime e fundit. Ishte sikur ajo erdhi në ndihmë për mua nga parajsa në kohën e duhur”, shkruante autori.

Ngjarja e rëndë që u shënua pasditen e kësaj të enjteje la pas 11 viktima, përfshirë edhe autorin dhe më shumë se 30 persona kanë mbetur të plagosur, 9 prej tyre në gjendje të rëndë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit