Babai mostër mbajti në bodrum vajzën për 24 vite, me të bëri edhe 7 fëmijë

Babai mostër mbajti në bodrum vajzën për…

Josef Fritzl u burgos në vitin 2009, pasi mbajti të burgosur vajzën e tij në bodrumin e shtëpisë për më shumë se 20 vjet. Elisabeth u përdhunua dhe u torturua nga babai i saj, ku lindi edhe 7 fëmijë, por njëri vdiq. Tre nga fëmijët e saj u rritën nga Fritzl dhe nëna e Elisabeth, Rosemarie, ndërsa ai e bëri gruan e tij të besonte se ata ishin lënë në pragun e derës nga vajza e tyre “e humbur”, e cila nuk ishte në gjendje të kujdesej për ta. Por tre fëmijët e tjerë u rritën nga Elizabeta në bodrum. 

Fritzl, 85 vjeç, po vuan dënimin e përjetshëm në një njësi burgu special për të çmendurit në burgun Krems-Stein të Austrisë.

Më 28 gusht 1984, Fritzl thirri vajzën e tij 18-vjeçare Elisabeth në bodrumin e shtëpisë së familjes në Austri. Ai po riparonte një derë në bodrumin e sapo rinovuar dhe kishte nevojë për ndihmë për ta mbajtur atë. Por ai e mashtroi dhe e rrëzoi pa ndjenja me një peshqir të njomur me eter. Për 24 vitet e ardhshme, pjesa e brendshme e atij bodrumi ishte e vetmja gjë që Elizabeta do të shihte.

Babai mostër gënjeu nënën e saj dhe policinë, duke u thënë atyre se ajo ishte arratisur dhe i ishte bashkuar një kulti. Gjatë kohës së saj të tmerrshme në bodrum, Fritzl sulmoi dhe abuzoi seksualisht Elisabeth.

Elisabeth u lirua më 26 prill 2008, në moshën 42-vjeçare. Ajo mundi të arratisej nga bodrumi, pasi një nga fëmijët e saj ra pa ndjenja dhe Josef pranoi t’i merrte kujdesin mjekësor.

Pikërisht këtu policia u informua nga stafi mjekësor dhe Elisabeth u tregoi atyre se çfarë kishte ndodhur me të. Më pas, ajo u tregoi policëve historinë e tmerrshme të 24 viteve të saj në robëri dhe Fritzl u arrestua dhe përfundimisht u burgos.

Ku është Elisabeth Fritzl tani?

Elisabeth-it iu dha një emër i ri pas gjyqit, me ligje të rrepta për të parandaluar zbulimin e identitetit të saj. Ajo tani jeton me gjashtë fëmijët e saj të mbijetuar në një fshat të vogël në fshatin austriak, i cili gjithashtu nuk mund të identifikohet dhe i referohet nga mediat e vendit vetëm si ‘Fshati X’.

Fëmijët, të moshës nga 20 deri në 34 vjeç që nga shkurti 2023, thuhet se flinin në dhoma me dyer të hapura përgjithmonë pasi iu nënshtruan seancave të terapisë javore për të eliminuar traumat që pësuan brenda në bodrum.

Shtëpia e tyre familjare dykatëshe mbahet nën vëzhgim të vazhdueshëm dhe patrullohet nga rojet e sigurisë, ndërsa çdo i huaj që kapet aty pranë mund të merret nga policia brenda pak minutash.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit