Bastisjet në xhaminë Al-Aksa, lutjet janë bërë tepër sfiduese për besimtarët në muajin e Ramazanit

Bastisjet në xhaminë Al-Aksa, lutjet janë bërë…

Përveç që janë shënjestruar nga policia izraelite në një seri bastisjesh të dhunshme në kompleksin Al Aksa, adhuruesit palestinezë në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor të pushtuar përballen me kufizime gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit. Lutjet e xhumasë janë bërë veçanërisht sfiduese për ta.

Policia izraelite u filmua duke rrahur besimtarët gjatë bastisjeve, që zyrtarët thanë se ishin për të zhvendosur grupe të rinjsh që ishin barrikaduar brenda xhamisë. Incidenti, që u shënua gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit dhe që këtë vit përkon me festën e Pashkës hebreje që filloi të mërkurën në mbrëmje, shkaktoi sulme nga grupi militant islamik Hamas nga brenda Rripit të Gazës, të cilave u përgjigjën nga ana e Izraelit.

Komuniteti ndërkombëtar ka bërë thirrje për qetësi në Al-Aksa, por dhjetëra raketa të tjera nga Libani u lëshuan të enjten nga Hamasi, pretendoi Izraeli, duke shtuar se shumica u kapën.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit