Bijë, më shiko - mund të notoj aq shpejt edhe pse s’kam krahë!’ i tha notari në video, vajzës

Bijë, më shiko – mund të notoj…

Para-notari kinez Zheng Tao ka shpërthyer internetin pasi theu rekordet dhe fitoi katër medalje ari në Lojërat e Tokios – pavarësisht se nuk kishte krahë.

“Bijë, më shiko – unë mund të notoj aq shpejt edhe pse nuk kam krahë!” tha ai në një video mesazh për vajzën e tij dyvjeçare pas një gare.

Zheng, i cili humbi krahët nga një goditje elektrike kur ishte fëmijë, dominoi me fitore në stilin e lirë, shpinë dhe flutur.

Të gjitha fitoret e tij individuale kanë qenë rekorde botërore ose paraolimpike.

Finalja e tij 50 metra e stilit të lirë të mërkurën – një rekord i Lojërave – u festua veçanërisht në mediat sociale kineze pasi shënoi gjithashtu medaljen e artë të 500-të të Paralimpiadës verore të vendit që kur vendi konkurroi për herë të parë në Lojëra në vitin 1984 në New York City.

Pasi fitoi garën, Zheng u tha gazetarëve: ‘Unë dola pa asnjë keqardhje pasi kjo është gara ime e fundit në Tokio 2020. Mendoj se kjo ishte një nga garat e mia më të mira që kam bërë ndonjëherë.’

Më herët të hënën, vendasja e Provincës Yunnan vendosi një rekord botëror në finalen 50 metra shpinë me një kohë 31.42s.

Pas kësaj, notari foli me vajzën e tij dyvjeçare para kamerës në një moment emocional që u shpërnda gjerësisht në internet.

Këtë garë ai e filloi duke u varur në anën e pishinës me një çarçaf në gojë, para se të kërcejë trupin prapa. Në internet, përdoruesit e mediave sociale u mahnitën nga forca e tij e sipërme e trupit dhe e quajtën atë një “frymëzim të vërtetë” dhe një “burim krenarie”.

Sipas raporteve, Zheng stërvitej për Lojërat e Tokios duke notuar të paktën 10 km çdo ditë.

Image
Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit