Bilanci i luftës në Gaza, zbulohet sa palestinezë janë vrarë nga Izraeli

Bilanci i luftës në Gaza, zbulohet sa…

Gjashtë kamionë me ndihma humanitare kanë hyrë nga Izraeli drejtpërdrejt në Gazën veriore: ushtria izraelite e njoftoi këtë, duke treguar se ky kalim është pjesë e një projekti pilot për të siguruar dërgimin e furnizimeve në zonë në prag të një krize urie. 

Kamionët, pasi u inspektuan me kujdes nga izraelitët, dje “hynë në Rripin verior të Gazës përmes portës ’96’ të pengesës së sigurisë”. “Rezultatet e projektit pilot do t’u prezantohen zyrtarëve të qeverisë,” shpjegoi ushtria.

Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera kanë dërguar furnizime në Gazën veriore dhe anija humanitare Open Arms po udhëton nga Qipro përgjatë një korridori të ri detar humanitar, por rruga tokësore e ndihmës humanitare mbetet më e shpejta dhe më efektive. 

Ndërkohë Hamasi thuhet se ka pranuar një version të modifikuar të propozimit amerikan për një armëpushim në Gaza. Këtë e shkruan Al Arabiya duke cituar një zyrtar të lartë të grupit palestinez. Përfaqësuesit e Hamasit pritet të udhëtojnë në Kajro në ditët në vijim për të diskutuar detajet përfundimtare dhe zbatimin e marrëveshjes, tha burimi për Al Arabiya .  “Propozimi ndërkombëtar do të përfshijë lirimin e të burgosurve, duke përfshirë fëmijë, gra dhe të moshuar”, tha burimi, duke shtuar se marrëveshja parashikon gjithashtu kthimin gradual të palestinezëve të zhvendosur nga Gaza.

Ministria e Shëndetësisë në Gaza, e cila udhëhiqet nga Hamas, ka deklaruar këtë të mërkurë se 31,272 palestinezë kanë humbur që nga fillimi i luftës me Izraelin, më 7 tetor të vitit 2023. Ministria palestineze shton se 73,024 të tjerë janë plagosur si pasojë e luftimeve të ashpra.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit