Bombarduesi i sinagogës së Parisit dënohet pas 43 vitesh

Bombarduesi i sinagogës së Parisit dënohet pas…

Rreth 43 vjet pas shpërthimit vdekjeprurës me bombë në një sinagogë në Paris, Gjykata ka dënuar një profesor universiteti libanezo-kanadez për kryerjen e sulmit.

Gjykatësit vendosën që Hassan Diab, 69 vjeç, ishte i riu që vendosi bombën me motoçikletë në Rue Copernic më 3 tetor 1980. Katër persona u vranë dhe 38 të tjerë u plagosën nga bombardimet.

Diab refuzoi të merrte pjesë në gjyq, por gjyqtarët i dhanë një dënim të përjetshëm. Mbështetësit e tij e kanë konsideruar gjyqin si “të padrejtë”, raporton BBC

Sulmi i Rue Copernic ishte i pari që synoi hebrenjtë në Francë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe u bë një model për shumë sulme të tjera të ngjashme të lidhura me militantët në Lindjen e Mesme në vitet që pasuan.

Diab, 69 vjeç, një libanez me origjinë palestineze që mori shtetësinë kanadeze në 1993 dhe jep mësim sociologji në Otava, u emërua për herë të parë si i dyshuar në bazë të provave të reja në vitin 1999, tashmë gati 20 vjet pas vrasjeve.

Tetë vjet më vonë francezët lëshuan një urdhër arresti ndërkombëtar dhe vetëm në vitin 2014 Kanadaja pranoi të ekstradohej. Por në vitin 2018, gjyqtarët francezë e shpallën çështjen të mbyllur për mungesë provash, duke lejuar Diab të kthehej në Kanada.

Që në fillim Diabi ka protestuar për pafajësinë e tij dhe nuk është kthyer në Francë për gjyqin, i cili u zhvillua në mungesë të tij. Bindja e tij do të thotë se një kërkesë e dytë ekstradimi do të duhet të vijojë, por me dyshime të forta nëse do të ketë sukses.

Duke iu përgjigjur vendimit, Komiteti i Mbështetjes së Hassan Diab në Kanada i bëri thirrje kryeministrit Justin Trudeau që ta bënte absolutisht të qartë se asnjë ekstradim i dytë nuk do të pranohej.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit