Britania marrëveshje me Francën, mbyllet La Manshi për shqiptarët

Britania marrëveshje me Francën, mbyllet La Manshi…

Britania e Madhe dhe Franca arritën në një marrëveshje për ndalimin e emigrantëve të paligjshëm për në ishull përmes kanalit të La Manshit.

Sekretarja Suella Braverman firmosi kontratën prej 63 milionë paund për autoritetet franceze, të cilat do të shtojnë patrullimet në plazhet nga ku nisen emigrantët.

Vitin e fundit mbi 40 mijë persona, një pjesë e të cilëve shqiptarë kanë hyrë në rrugë të paligjshne në Britani.

Britania dhe Franca kanë rënë dakord të rrisin bashkëpunimin për këtë çështje me partnerët evropianë.Braverman e nënshkroi marrëveshjen me ministrin e brendshëm francez Gerald Darmanin në Paris këtë mëngjes.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit