“Burrat me blu kërkuan të mbylleshin dyert e sallës”/ Gazeta zvicerane zbardh teorinë për sulmin në Moskë: Agjentë sekretë të FSB-së

“Burrat me blu kërkuan të mbylleshin dyert…

Këta janë burrat në blu? Zbardhet misteri pas sulmit terrorist në Moskë

Çfarë po ndodh me burrat me pulovra blu që ishin në Sallën e Koncerteve në Moskë gjatë sulmit terrorist? Agjentë sekretë të FSB-së apo thjesht fansa të zakonshëm të muzikës? Disa gazetarë investigativë shpjegojnë teorinë e konspiracionit.

Tani ka një sërë teorish konspirative rreth sulmit terrorist në Moskë. Dega e IS ISPK  – një rajon historik në Azinë Qendrore) ka marrë përgjegjësinë për krimin. Megjithatë, vende të ndryshme dyshojnë për organizatorë krejtësisht të ndryshëm.

Kremlini po përpiqet të krijojë një shteg ukrainas. Të tjerë besojnë se vetë Vladimir Putin (71) qëndron pas gjakderdhjes që ka lënë tani 143 të vdekur, ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kohët e fundit u përhap një teori nga « burrat në blu ». Ajo sugjeron që agjentët e shërbimit sekret rus FSB u përzien me pjesëmarrësit e koncertit dhe, disa orë më vonë, arrestuan Taxhikët që po qëllonin me armë në Sallën e Qytetit Crocus në pyllin në rajonin e Bryansk, Megjithatë, gjetjet e fundit tregojnë se nuk ka asnjë të vërtetë për këto supozime, shkruan Blick.ch

Katër burra me pulovra blu në sallën e koncerteve

Jo vetëm përdoruesit e rastësishëm të X-ve ndanë krahasimet e fotove të lëkundura disa ditë më parë, kanali opozitar bjellorus Nexta gjithashtu përhapi teorinë e « Burrave blu ». Veshja e disa vizitorëve duhej të « provonte » se FSB ishte e përfaqësuar në sallën e koncerteve.

Në pamjet e marra nga dëshmitarët okularë nga brenda sallës, shihen katër burra, të gjithë të veshur me pulovra dhe xhinse blu, duke bërë thirrje që dyert të mbyllen disa sekonda para se të tingëllojnë të shtënat.

Së pari në koncert dhe më vonë në arrestimin në Bryansk?

Nexta më pas publikoi detaje të mëtejshme për dy prej këtyre protagonistëve që duhet të kishin bërë më të besueshme një lidhje me shërbimin sekret.

Në raportin e saj, Nexta përfshiu një foto të një burri që u publikua në faqen e internetit të një qendre sportive në komunën e Moskës Sosenskoye. Ai ka pozuar me një certifikatë për vendin e tretë në një garë mundje krahu. Gjithashtu në Sosenskoye është selia e shërbimit të inteligjencës ushtarake.

Nexta shkruan për një tjetër burrë se bëhet fjalë për të njëjtin person që u përfshi në arrestimin në pyll pak orë më vonë. “Fytyra e tij është e errësuar nga një maskë, por tiparet e fytyrës, forma e kokës dhe pozicioni i syve tregojnë se ai është i njëjti person”.

Nexta arrin në përfundimin se agjentët e FSB përdorin ngjyrën blu për t’u zhdukur pa u zbuluar në turmë, por në të njëjtën kohë të jenë në gjendje të njohin lehtësisht njëri-tjetrin. /Le Canton27.ch

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit