'Çifti i mrekullueshëm' që u vra nga sulmet e Rusisë në Kiev

‘Çifti i mrekullueshëm’ që u vra nga…

Shoku kujton ‘çiftin e mrekullueshëm’ të vrarë në sulmin me dron rus në Kiev.

Një grua shtatzënë dhe burri i saj i vrarë në Kiev nga ajo që zyrtarët ukrainas thanë se një sulm rus me dron “kamikaze” ishin të pandashëm, si “yin dhe yang”, ka thënë miku i tyre i ngushtë për CNN.

“Këta njerëz e donin jetën,” tha Anna Petrukova për Victoria Zamchenko dhe bashkëshortin e saj Bohdan, të dy 34 vjeç, të cilët ajo i përshkroi si një “çift të mrekullueshëm”.

“Ata kishin shumë plane -ata ëndërronin për shtëpinë e tyre, fëmijët, një familje të plotë, udhëtimet. Ata kishin plane shumë të mëdha për këtë jetë”, tha Petrukova.

Sipas zyrtarëve ukrainas, Zamchenkos vdiq në shtëpinë e tyre në apartamentin e tyre në Kiev të hënën, pas një breshëri sulmesh nga dronët “kamikaze” të lëshuar nga Rusia, të prodhuara nga Irani.

Victoria Zamchenko ishte gjashtë muajshe shtatzënë me fëmijën e parë të çiftit.Zamchenkos ishin në mesin e të paktën pesë personave të vrarë në sulmet me dronë rusë të hënën në Kiev, të cilat dërguan valë tronditëse në kryeqytetin ukrainas, duke dëmtuar ndërtesat e banimit dhe duke varrosur civilë nën rrënoja.

Të paktën tre persona vdiqën në greva të ndara të martën.Dronët kanë luajtur një rol të rëndësishëm në konflikt që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës në fund të shkurtit, por përdorimi i tyre është rritur që kur Moska bleu drone të rinj nga Irani gjatë verës.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit