Covid-19, prodhuesi indian i vaksinave shkatërron 100 milionë doza pasi kishin skaduar

Covid-19, prodhuesi indian i vaksinave shkatërron 100…

Prodhuesi indian i vaksinave Serum Institute of India (SII) ka thënë se duhej të hidhte 100 milionë doza të vaksinës së tyre Covid-19 pasi skaduan.

Firma ndaloi prodhimin e vaksinave në dhjetor të vitit të kaluar për shkak të kërkesës së ulët, tha të enjten CEO Adar Poonawalla.

SII, prodhuesi më i madh i vaksinave në botë, ka bërë versionin lokal të Vaxzevria jab të AstraZeneca.Covishield përbën mbi 90% të dozave të dhëna në Indi.

India ka administruar mbi dy miliardë doza të vaksinave Covid-19. Më shumë se 70% e popullsisë indiane ka marrë të paktën dy doza, sipas ministrisë federale të shëndetësisë. Në janar 2022, India filloi t’u jepte përforcues punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe të vijës së parë, dhe atyre mbi 60 vjeç me sëmundje shoqëruese.

Më vonë u zgjerua për të gjithë të rriturit. Në korrik, doza përforcuese falas ose doza paraprake siç e quan qeveria iu dhanë të gjithë të rriturve për 75 ditë për të shënuar 75 vjetorin e pavarësisë së Indisë.

Por deri më tani, India ka administruar vetëm 298 milionë doza përforcuese, sipas ministrisë së shëndetësisë. “Vaksinat përforcuese nuk kanë kërkesë” u tha Poonawala gazetarëve të BBC të enjten.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit