Danimark/ Sulmohet me grushte në mes të rrugës kryeministrja

Danimark/ Sulmohet me grushte në mes të…

Kryeministrja e Danimarkës, Mete Frederiksen, u sulmua në mes të rrugës me grushte në Kopenhagë.

Ajo ishte duke hyrë në një nga super-marketet në sheshin Kultorvet, në zemër të qytetit, kur  një burrë iu afrua dhe e goditi me grusht. Mediat raportohmë se dhunuesi u arrestua menjëherë. Kryeministrja, jeta e së cilës nuk është në rrezik, tha se ishte e “tronditur” nga ajo që ndodhi.

Zyra e kryeministres Mette Frederiksen nuk bëri asnjë deklaratë të mëtejshme për këtë çështje, ndërsa policia në kryeqytetin danez konfirmon ngjarjen, por nuk ka asnjë koment.

Ky nuk është sulmi i parë i një politikani të rangut të lartë në Europë gjatë vitit 2024, më 15 maj kryeministri sllovak, Robert Fico u qëllua me tre plumba dhe shpëtoi mrekullisht. Ndërkohë, tre ditë më parë politikani britanik, Najxhëll Farazh” i hodhën pijen në fytyrë dhe e gjuajtën me gotë gjatë një takimi elektoral.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit