Dështimi i negociatave mes Kosovës dhe Serbisë, BBC: Frikë nga shpërthimi i dhunës

Dështimi i negociatave mes Kosovës dhe Serbisë,…

BE dhe Serbia kanë paralajmëruar se dhuna mund të shpërthejë në Kosovë pasi bisedimet e ndërmjetësuara nga BE dështuan për të zgjidhur një mosmarrëveshje mbi targat serbe të makinave.

Autoritetet kosovare duan që minoriteti etnik serb të dorëzojë targat e tyre të lëshuara nga Serbia. Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Policia e Kosovës planifikon të shqiptojë gjoba prej 150 € (130; 154 dollarë), duke filluar nga e marta, për mbajtësit e targave të lëshuara nga Serbia.

SHBA dëshiron që ky veprim të vonohet dhe ka kërkuar lëshime për të ruajtur paqen.

Kosova argumenton se targat që i paraprinë luftës së territorit të vitit 1999 për pavarësi nga Serbia nuk mund të jenë më të vlefshme. Ai thotë se 50,000 serbët në veri të Kosovës, të cilët pranojnë vetëm institucionet lokale serbe, tani duhet të përdorin targat e Kosovës të lëshuara në Prishtinë.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell tha se bisedimet shumëorëshe nuk kishin arritur të zgjidhin mosmarrëveshjen e gjatë.

“Mendoj se ka një përgjegjësi të rëndësishme në anët e të dy liderëve për dështimin e bisedimeve sot dhe për çdo përshkallëzim dhe dhunë që mund të ndodhë”, tha ai.

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq tha se situata “është fjalë për fjalë në prag të konfliktit”. Ai gjithashtu ka kërkuar nga policia speciale e Kosovës që të mos tentojë të zbatojë gjobat. Oficerët e policisë serbë etnikë dhanë dorëheqjen masivisht në fillim të këtij muaji në shenjë proteste ndaj vendimit të targave të Prishtinës.

Më vonë, zoti Kurti fajësoi BE-në për dështimin e bisedimeve dhe z. Borrell tha se lideri i Kosovës kishte refuzuar një propozim kompromisi të BE-së, megjithëse Serbia e kishte pranuar atë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit