Dhimbjet menstruale, ushqimet që ju ndihmojnë

Dhimbjet menstruale, ushqimet që ju ndihmojnë

Ju mund të luftoni dhimbjet menstruale me ushqim, thonë studimet. Rreth 85% e vajzave vuajnë fryrje të dhimbshme, ngërçe dhe dhimbje barku gjatë periodave të tyre mujore dhe për disa problemet mund të zgjasin me vite.

“Meqenëse dhimbja menstruale është një shkak kryesor i mungesës së shkollës për vajzat adoleshente, është e rëndësishme të eksplorohen opsionet që mund të minimizojnë dhimbjen,” tha Dr. Stephanie Faubion, drejtore e Qendrës për Shëndetin e Grave në Mayo Clinic në Jacksonville, Florida, në një deklaratë.

Ajo nuk ishte e përfshirë në studim.Por ka rregullime të sjelljes që vajzat dhe gratë e reja mund të bëjnë për të reduktuar dhimbjen, sipas një analize të re studimesh.

“Modifikimi i dietës mund të jetë një zgjidhje relativisht e thjeshtë që mund të sigurojë lehtësim të konsiderueshëm për ta,” tha Faubion, i cili është gjithashtu drejtor mjekësor për Shoqërinë e Menopauzës së Amerikës së Veriut, për gjetjet e hulumtimit.

Abstrakti, i prezantuar të mërkurën në takimin vjetor të NAMS, hulumtoi lidhjen midis dietës dhe dismenorresë, termi mjekësor për periudhat e dhimbshme. Autorja kryesore, Serah Sannoh, tha për CNN se u interesua për këtë temë për shkak të dhimbjes së saj menstruale, e cila e ka pllakosur që nga adoleshenca.

“Kam gjetur se dietat e pasura me ushqime inflamatore si mishi i kafshëve, vaji, sheqernat, kripërat dhe kafeja kontribuojnë në një rrezik të shtuar të dhimbjes gjatë menstruacioneve të një gruaje,” tha Sannoh, e cila kreu studimin si praktikant në Robert Wood Johnson të Universitetit Rutgers. Shkolla Mjekësore në Nju Xhersi.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit