Dhjetoristan/ Nis sezoni i dasmave dimërore në Pakistan

Dhjetoristan/ Nis sezoni i dasmave dimërore në…

Në Pakistan, dimri do të thotë se është sezoni i dasmave. Midis nëntorit dhe shkurtit, miliona njerëz marrin pjesë në dasma çdo javë. Pakistanezët që jetojnë jashtë vendit kthehen në shtëpi nga e gjithë bota për këtë sezon, aeroportet dhe hotelet me pesë yje. Ata madje kanë një emër për të: Dhjetoristan.

Është një kohë e shkëlqyer për të pasur një ribashkim, një justifikim i shkëlqyeshëm për t’u veshur”, tha konsulentja e komunikimit me qendër në Karaçi, Khizra Munir.

Dasmat janë një nga mundësitë e pakta që njerëzit në vendin kryesisht myslimanë të shoqërohen dhe të festojnë. Një martesë tipike pakistaneze nënkupton të paktën tre ngjarje, dhe shpesh më shumë: është fejesa, mbledhja kur miqtë dhe familja aplikojnë pastë me shafran të Indisë në duart dhe fytyrën e nuses në një ritual para dasmës, një festë tjetër për aplikimin e kënasë në duart e nuses dhe këmbët.

Një martesë në një sallë banketi të pasur mund të kushtojë mbi 1 milion rupi (3,576 dollarë), një çmim i lartë në një vend me një të ardhurat vjetor të brendshëm bruto (PBB) për frymë prej 1,500 dollarë dhe inflacion shumë të lartë. Një familje më e pasur mund të shpenzojë lehtësisht 10 deri në 20 milionë rupi për një festë.

Bankat ofrojnë kredi dhe financime të tjera dasmash deri në 3 milion rupi. Institucionet e mirëqenies, duke përfshirë një nga qeveria pakistaneze, mbështesin njerëzit me të ardhura të ulëta për të paguar për dasmat. Por edhe pse shpenzimet janë shumë të larta, pakistanezët e presin me padurim sezonin e dasmave.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit