Disney njofton ngjarjen e parë zyrtare LGBTQ në Disneyland

Disney njofton ngjarjen e parë zyrtare LGBTQ…

Disney ka njoftuar se do të organizojë ngjarjen e saj të parë LGBTQ në Disneyland menjëherë, pasi guvernatori i Floridës Ron DeSantis tha gjatë një konference për shtyp se ai mund të ndërtonte një burg shtetëror pran Walt Disney World Resort në Orlando. 

Disney postoi në Twitter të hënën pasdite se “Disneyland After Dark: Pride Nite” do të vinte në Disneyland në Anaheim, Kaliforni, gjatë Muajit të Krenarisë.

Ngjarja që do të zgjasë dy netë dhe do të mbahet më 13 dhe 15 qershor brenda parkut argëtues, do të presë anëtarë të komunitetit dhe aleatët LGBTQ. 

Lëvizja ishte me sa duket zhvillimi i fundit në një grindje midis Disney dhe DeSantis, e cila filloi në fillim të vitit 2022 kur Disney tha se do të punonte për të shfuqizuar Aktin e të Drejtave Prindërore në Arsim të Floridas, të cilin kritikët e kanë quajtur ligjin “Mos thuaj homoseksual”.

DeSantis ka mbrojtur fuqimisht legjislacionin e diskutueshëm, i cili kufizon udhëzimet në klasë për identitetin gjinor dhe orientimin seksual. Ai tha në mars se Disney kishte “kapërcyer kufirin” kur bëri thirrje për shfuqizimin e ligjit.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit