Djali i miliarderit indian hap kopshtin zoologjik më të madh në botë

Djali i miliarderit indian hap kopshtin zoologjik…

Anant Ambani, djali i vogël i Mukesh Ambani, Kryetari i Reliance Industries, ka njoftuar nisjen e projektit të tij ambicioz i cili është gati të bëhet kopshti zoologjik dhe qendra më e madhe e rehabilitimit në botë.

E quajtur “Vantara”, që do të thotë “Ylli i pyllit”, kjo iniciativë shtrihet në 3000 hektarë brenda Kompleksit të Rafinerisë Jamnagar të Reliance, i referuar shpesh si Brezi i Gjelbër i Gujaratit. Vantara, një ide e Anant Ambani dhe e mbështetur nga Reliance Industries dhe Reliance Foundation, synon të jetë një strehë për kafshët e dhunuara, të lënduara dhe të rrezikuara.

Projekti nuk është thjesht një kopsht zoologjik, por një qendër gjithëpërfshirëse rehabilitimi, e krijuar për të rikrijuar një mjedis natyror dhe edukues të ngjashëm me habitatet e harlisura nga vijnë kafshët e shpëtuara.

Kopshti zoologjik është dëshmitar i përkushtimit të projektit për ruajtjen e jetës së egër dhe është i gatshëm të angazhohet në partneritete me organizata prestigjioze, duke përfshirë Bashkimin Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN) dhe Fondin Botëror të Kafshëve të Egra për Natyrën (WWF).

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit