Do kryenin sulm terrorist në parlamentin e Suedisë, arrestohen dy anëtarë të ISIS

Do kryenin sulm terrorist në parlamentin e…

Dy persona, janë arrestuar në Gjermani, pasi dyshohet se kishin planifikuar një sulm terrorist në parlamentin e Suedisë. Dyshja, për të cilët autoritetet gjermane thanë se janë shtetas afganë, u arrestuan pranë qytetit Gera në Turinginë, në Gjermaninë qendrore. Ministrja Federale e Brendshme e Gjermanisë, Nancy Faeser, tha në një deklaratë të martën se një nga të arrestuarit është një anëtar i dyshuar i grupit terrorist ISIS dhe një është i dyshuar si mbështetës.

Sipas Zyrës së Prokurorit Federal Gjerman, të dyshuarit morën udhëzime për kryerjen e sulmit të planifikuar të supozuar nga një degë e ISIS-it në verën e vitit 2023. Sulmi kishte për qëllim të ishte hakmarrje për djegiet e Kuranit që ndodhën në Suedi dhe vende të tjera skandinave në atë kohë, tha prokurori. Oficerët e policisë ishin në mesin e atyre që do të synoheshin, shtoi ai.

Dy të arrestuarit kishin bërë plane për sulmin terrorist dhe u përpoqën të blinin armë, thuhet në deklaratë,por fatmirësisht nuk u finalizua. Të dy individët kishin mbledhur më parë donacione që arrinin në rreth 2,000 euro për t’i dërguar ISIS-it, thanë hetuesit.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit