Dy burra u gjobitën me 3,600 dollarë secili për largim nga karantina për 1 minutë

Dy burra u gjobitën me 3,600 dollarë…

Një çift punëtorësh migrantë në Tajvan morën një gjobë të majme pasi dolën fshehurazi për të blerë ushqime.

Peshkatarët indonezianë janë gjobitur me 100,000 NT dollarë (3,610 dollarë amerikanë) secili nga autoritetet shëndetësore tajvaneze për largimin nga dhomat e hotelit në karantinë për pak më shumë se një minutë.

Burrat kishin mbërritur në Tajvan me aeroplan më 15 nëntor 2020. Mbrëmjen e 22 nëntorit ata dolën nga dhomat për të blerë ushqime.

Kur hynë në hollin e një hoteli, stafi u tha të ktheheshin menjëherë në dhomat e tyre dhe burrat u bindën. Megjithatë, pavarësisht se lanë karantinën për vetëm pak më shumë se një minutë, peshkatarët u gjobitën me 100,000 dollarë NT (3,610 dollarë) nga autoritetet shëndetësore, raportuan mediat.

Meqenëse nuk arritën të paguanin në kohë, zyrtarët njoftuan të hënën se kishin 270,000 NT$ (9,700 dollarë) gjobë. Punëdhënësi i tyre pagoi shumën në emër të dy burrave.
Vendi ka disa nga rregullat më të rrepta të karantinës në botë. U raportua në vitin 2020 se një punëtor migrant nga Filipinet u gjobit me rreth 3,500 dollarë amerikanë pasi la dhomën e tij të karantinës në Kaohsiung për vetëm tetë sekonda.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit