E pabesueshme, gruaja ribashkohet me familjen pas 52 vitesh që ishte rrëmbyer

E pabesueshme, gruaja ribashkohet me familjen pas…

Një grua kolumbiane është ribashkuar me familjen e saj 52 vjet pasi u rrëmbye. Aura Guerrero ishte vetëm katër vjeç kur u rrëmbye në vitin 1972 në Bravo Páez, në kryeqytetin kolumbian, Bogota. Gjatë gjithë këtyre viteve ajo kërkonte të gjente familjen e saj të vërtetë dhe përmes Facebook-ut ra në kontakt me vëllain e saj, Fidencio Guerrero, në krahët e të cilit humbi kur u takuan për herë të parë. “Është një ëndërr e realizuar”, tha gruaja.

Aura Guerrero tha se doli nga shtëpia për të shkuar në dyqan kur u rrëmbye nga rruga nga një grua, tiparet e së cilës ajo ende i kujton sikur të ishte dje. Gruaja bleu një biletë për në qytetin e Villarrica, rreth 180 km në jugperëndim të kryeqytetit kolumbian. Me të mbërritur atje, ajo e braktisi vajzën në rrugë, prej nga e mori një familje, në të cilën quhej “Gina”. Në moshën pesë ose gjashtë vjeç, vajza e vogël dërgonte ushqime nëpër shtëpi për të blerë fletoret e saj me para, dhe në moshën 12 vjeçare jetonte e vetme dhe paguante qiranë e shtëpisë së saj në qytetin e Restrepos, në Kolumbia perëndimore.

Ndërkohë, vëllai dhe prindërit e saj lëviznin nga qyteti në qytet sa herë që mësonin një të dhënë të re për Aura Guerrero të zhdukur. “Ne u bëmë ciganë,” i tha Fidencio Guerrero Noticias Caracol. “Kudo që mësuam se kishte një vajzë të zhdukur, nxitonim. Shkoja një muaj në shkollë në ndonjë qytet dhe pastaj më merrnin se vajza ishte shfaqur diku tjetër.
Kjo ishte jeta jonë për rreth gjashtë deri në shtatë vjet. Nëna ime nuk pushoi kurrë së kërkuari motrën time”. Aura Guerrero që atëherë ishte zhvendosur në Bogota dhe kishte kërkuar ndihmën e Julián Espinosa, një këshilltar bashkie në kryeqytetin kolumbian, i cili përdori mediat sociale për të gjetur familjen e saj.

Fatkeqësisht, prindërit e saj kishin vdekur para se të shihnin përsëri vajzën e tyre të dashur. Por vëllai i saj, i cili rrallë shikon në llogarinë e tij në Facebook, mori një mesazh për një grua që kërkon të afërmit e saj. Duke parë foton e saj, ai njohu tiparet e fytyrës së nënës së tij dhe kuptoi se më në fund kishte gjetur motrën e tij. “Kjo është një mrekulli që vetëm Zoti mund ta bëjë.”

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit