Ekstremi i djathtë triumfon në PE, Scholz dhe Macron "prekin" fundin

Ekstremi i djathtë triumfon në PE, Scholz…

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka thirrur zgjedhje të parakohshme parlamentare pasi u mund nga e djathta ekstreme në zgjedhjet evropiane.

Macron e bëri njoftimin pas humbjes ndaj rivalëve të tij Marine Le Pen dhe Jordan Bardella dhe partisë së tyre Rally National

Partitë e ekstremit të djathtë forcuan shumicën e tyre në Parlamentin Evropian, me fitoret në Gjermani, Greqi, Poloni dhe Spanjë, dhe bënë përparime të rëndësishme në Hungari, kundër kryeministrit dominues prej kohësh Viktor Orban.

Në Greqi supriza e këtyre zgjedhjeve ka qenë kryebashkiaku i zgjedhur i Himarë, Fredi Beleri. Ndonëse, Beleri është në qeli në Shqipëri ai arriti që në këto zgjedhje nën logon e Demokracisë së Re të listohej në vendin e tretë.Demokracia e Re kryeson me Giorgos Avtias me një mijë vota diferencë nga Evangelos Meimarakis dhe i treti është Fredi Beleri.

Në Itali vazhdon dominimi i Giorgia Melonit në politikën e vendit të saj. Vëllezërit e saj të ekstremit të djathtë të Italisë morën 29% të votave, duke mposhtur Partinë Demokratike të qendrës së majtë të Elly Schlein me pothuajse pesë pikë.

Por e djathta ekstreme nuk gëzoi një rritje kaq të madhe në të gjithë Evropën siç ishte parashikuar.

Në Holandë, Partia e Lirisë e populistit anti-islamik Geert Wilders doli e dyta; dhe në Belgjikë separatisti Vlaams Belang humbi nga Aleanca nacionaliste New-Flamish.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit