Erdhi nga SHBA deri në Rinas me armë dhe 125 fishekë, arrestohet shqiptari

Erdhi nga SHBA deri në Rinas me…

Ngjan si një skenë filmi ku gangsterat udhëtojnë të armatosur deri në dhemb nga njëri vend në tjetrin pa iu dridhur qerpiku. Ngjarja që është regjistruar sot në Aeroportin e Rinasit është një histori reale, ndoshta e bazuar në fimat aksion. Një 51-vjeçar ka udhëtuar nga Amerika drej Tiranës me një municion armësh të konsiderueshme.

125 fishekë dhe një armë zjarri pistolete mbante me vete Renato Hajmeli në momentin që u pikas në Rinas nga forcat e policisë. 51-vjeçari nuk ka pasur document përkatës për armë mbajtje teksa nuk ka mundur të justifikojë as konstatimin e policisë.

Njoftimi :

Policia Kufitare parandalon dhe godet një rast të tentativës për të futur armë zjarri në Shqipëri. Arrestohet në flagrancë 51-vjeçari që udhëtoi drejt vendit tonë, me armë zjarri pistoletë dhe municion luftarak me vete.

Shërbimet e Policisë Kufitare të Rinasit, si rezultat i shtimit të kontrolleve, si në hyrje dhe në dalje, më qëllim kapjen e personave në kërkim dhe të atyre që mbajnë sende të kundërligjshme me vete, kanë kaluar për kontroll më të imtësishëm, valixhen e shtetasit Renato Hajmeli, i cili ishte nisur nga SHBA për në Shqipëri.

Shërbimet e Policisë, gjatë kontrollit në valixhen e këtij shtetasi, kanë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale një armë zjarri pistoletë dhe 125 fishekë.  Në vijim të veprimeve, nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Rinas u arrestua në flagrancë shtetasi R. H., 51 vjeç, banues në Tiranë.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprat penale “Trafikimi i armëve dhe i municionit” dhe “Armëmbatja pa leje”.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit