Erdogan dhëmbë për dhëmbë me Netanyahun: Do kesh të njëjtin fund si Hitleri

Erdogan dhëmbë për dhëmbë me Netanyahun: Do…

Ditën e sotme Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se sulmi i së dielës në Rafah, i cili erdhi pas urdhrit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, ka treguar natyrën tradhtare dhe të përgjakshme të shtetit terrorist”, tha ai në një fjalim televiziv.

Presidenti turk sulmoi gjithashtu kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, duke thënë: “Netanyahu i luftuar dhe rrjeti i tij vrasës po përpiqen të zgjerojnë kontrollin e tyre mbi pushtetin duke masakruar njerëz pasi nuk arrijnë të mposhtin rezistencën palestineze”.

“Netanyahu nuk do të jetë në gjendje të shpëtojë veten … si (ish-i forti jugosllav Slobodan) Millosheviç, (i dënuari për gjenocid, politikani serb boshnjak Radovan) Karaxhiç dhe (diktatori gjerman Adolf) Hitleri, të cilët ai po imiton,” shtoi ai.

Erdogan u zotua gjithashtu se Turqia do të bëjë gjithçka që është në fuqinë e saj për t’i mbajtur ata “të egër” në llogari.

Ministria e Shëndetësisë së Gazës tha se numri i të vdekurve ishte rritur në 45 nga sulmet izraelite gjatë natës, të cilat ndezën zjarre që dogjën të gjallë të zhvendosur në çadrat e tyre, shumë prej tyre gra dhe fëmijë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit