Florida, një i vdekur pasi shoferi përplas me makinë, marshuesit e LGBT

Florida, një i vdekur pasi shoferi përplas…

Një i vdekur pasi shoferi përplas makinën mbi marshuesit e LGBT në Florida

Një person vdiq dhe një tjetër u plagos pasi një kamionçinë u përplas me një turmë spektatorësh në një {aradë të Krenarisë në jug të Florida të shtunën, thanë autoritetet vendore.

Policia ka kapur shoferin e kamionit përgjegjës për përplasjen në festivalin në Fort Lauderdale, tha kryebashkiaku Dean Trantalis .

Qëllimi i shoferit mbetet i panjohur, tha policia, por Trantalis e përshkroi përplasjen si një sulm të qëllimshëm ndaj komunitetit LGBTQ, tha ËSVN.

Raporti tha se shoferi, i cili nuk është identifikuar publikisht, veproi sikur të ishte pjesë e “Ëilton Manors Stoneëall Pride Parade”.

 “Hetimi mbi këtë incident është aktiv dhe ne po shqyrtojmë dhe vlerësojmë të gjitha mundësitë,” tha në një deklaratë detektivi i Policisë së Fort Lauderdale, Ali Adamson, duke shtuar se policia po punonte me Byronë Federale të Hetimit.

Viktimat, të dy meshkuj, u transportuan në një qendër mjekësore lokale ku një u deklarua i vdekur dhe tjetri pritet të mbijetojë, tha deklarata.

“Për shkak të një ngjarje tragjike, Parade e Krenarisë Stoneëall është anuluar por aktivitetet e festivalit do të vazhdojnë,” tha Departamenti i Policisë Ëilton Manors në një cicërimë.

Përfaqësuesja Demokratike Debbie Wasserman Schultz, e cila ishte në paradë, shkroi në Tëitter se ajo ishte vetë në rregull, por e “tronditur thellë dhe shkatërruar që një jetë humbi dhe të tjerët u plagosën rëndë”.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit