Ford do të ndalojë së prodhuari Fiesta

Ford do të ndalojë së prodhuari Fiesta

Ford ka konfirmuar se makina në pronësi të Britanisë, Fiesta, do të ndërprites prodhimin vitin e ardhshëm.

Pas spekulimeve të djeshme për rënien e modelit, Ford tani ka njoftuar zyrtarisht se bestselleri i markës është duke u shuar pasi kompania ‘përshpejton’ planet e saj për t’u bërë plotësisht elektrike.

Fiesta erdhi për herë të parë në vitin 1976 dhe Ford ka prodhuar më shumë se 22 milionë shembuj për tregun botëror në nëntë gjenerata. Fordi ka kryesuar listat e shitjeve të Britanisë 16 herë në historinë e tij, duke grumbulluar mbi 4.8 milionë shitje në Mbretërinë e Bashkuar në total.

Pavarësisht se Fiesta mbetet makina më e shitur për më shumë se një dekadë deri në vitin 2020, Ford sot konfirmon se prodhimi i modelit do të përfundojë në fabrikën e markës në Këln, Gjermani, ‘deri në fund të qershorit 2023’.

Tashmë ajo ndaloi ndërtimin e shembujve me tre dyer në pranverë dhe nuk ka bërë një Fiesta me motor nafte që nga tetori 2020.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit