Fotoja e “maces gjarpër” të Amazonës bëhet virale

Fotoja e “maces gjarpër” të Amazonës bëhet…

Shumë foto dhe video të krijesave me pamje të çuditshme vazhdojnë të bëhen virale. Një foto e maces, e me sa duket quhet Serpens Catus ose ‘Macja e gjarpërinjve të Amazonës’, është bërë së fundmi virale në TikTok, Twitter dhe disa platforma të tjera.

Imazhi në fjalë tregon një mace me vija të verdha dhe të zeza, të cilën zakonisht e lidhim me një gjarpër me origjinë nga Azia Juglindore. Fotoja ka bërë që shumë njerëz të pyesin nëse krijesa është e vërtetë apo jo.

Pas shpërndarjes së fotos së maces së Twitter: “Serpens catus është specia më e rrallë e maceve në Tokë. Këto Kafshë jetojnë në pyjet tropikale të Amazonës.”

Një përdorues shkroi: “E rreme e dukshme. Asnjë gjen i njohur nuk mund të prodhojë gëzof natyral të ngjyrës së verdhë.”

Nuk iu desh kohë që fotografia të arrinte tek ekspertët e zoologjisë, pasi ngjyra dhe modelet në foto kishin një ngjashmëri të madhe me eptilin boiga dendrophila. Megjithatë, përfundimisht u arrit në përfundimin se Serpens catus nuk janë reale pasi nuk ka asnjë provë për të mbështetur që macja ka ekzistuar ndonjëherë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit