Franca paralajmëron qytetarët: Mos udhëtoni në Lindjen e Mesme

Franca paralajmëron qytetarët: Mos udhëtoni në Lindjen…

Ministria e Jashtme e Francës ka lëshuar një rekomandim për qytetarët francezë që të mos udhëtojnë në Iran, Liban, Izrael apo territoret palestineze.

Ministria tha se po kthen gjithashtu të afërmit e diplomatëve me bazë në Iran, shkruan Al Jazeera.

Tensionet janë rritur në rajon – i cili tashmë është tensionuar nga lufta e Gazës – pas një sulmi javën e kaluar ndaj ambasadës iraniane në Siri.

Sulmi ajror më 1 prill në Damask vrau një gjeneral të lartë iranian dhe gjashtë oficerë të tjerë ushtarakë iranianë.

Izraeli nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin, por udhëheqësi suprem iranian Ayatollah Ali Khamenei tha të mërkurën se Izraeli “duhet të dënohet dhe do të dënohet”, duke shtuar se ai ishte i barabartë me një sulm në tokën iraniane

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit