“Frika për pushtim po rritet”| Kosova dhe Shqipëria gati të luftojnë në Ukrainë

“Frika për pushtim po rritet”| Kosova dhe…

Kosova dhe Shqipëria janë shprehur më se të gatshme për të qenë pjesë e çdo misioni të udhëhequr nga SHBA në Ukrainë, pasi frika për një pushtim rus po rritet nga dita në ditë. Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut, duket se po e kalojnë në heshtje të gjithë situatën e krijuar atje.

Me shqetësimet gjithnjë e në rritje, vende të ndryshme të Ballkanit po ofrojnë shërbimet e tyre si të udhëhequr nga SHBA ndaj një pushtimi të mundshëm rus.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, tha se çdo “agresion” rus kundër Ukrainës nuk do të mbetet pa përgjigje.

“Ne do t’i përgjigjemi çdo agresioni duke rritur dhe zgjeruar sanksionet ekzistuese,” u shpreh Von der Leyen.

Ministria e Mbrojtjes e Kosovës tha se ishte e gatshme për të ndihmuar.

“SHBA-të, si aleati ynë strategjik kryesor dhe i pazëvendësueshëm, i dinë më së miri aftësitë dhe kapacitetet operacionale të Forcave të Sigurisë së Kosovës dhe nëse vlerësojnë se mund të angazhohen kapacitetet tona, siç jemi zotuar gjithmonë, do të jemi të gatshëm të jemi përkrah tyre. në çdo operacion në shërbim të paqes, sigurisë dhe stabilitetit rajonal,” tha për BIRN kolonel Sefer Isufi, Shef i Komunikimit Strategjik në Ministrinë e Mbrojtjes së Kosovës.

Ai theksoi më tej, se forcat e Kosovës kanë “marrë pjesë aktive” me NATO-n në evakuimin e refugjatëve nga Afganistani.

“Kudo që janë SHBA-të, aty është edhe Kosova!” ka thënë Isufi.

Kosova nuk është anëtare e NATO-s, pasi katër nga 30 shtetet anëtare të aleancës perëndimore Rumania, Spanja, Sllovakia dhe Greqia, nuk e njohin atë si shtet të pavarur. 

 Shqipëria, e cila është bashkuar me NATO-n që në vitin 2009, ka lënë të kuptohet se është e gatshme të marrë pjesë në çdo mision të ardhshëm të NATO-s në shtetin ukrainas.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit