Gjendet adoleshenti i mumifikuar që jetoi 1200 vjet më parë

Gjendet adoleshenti i mumifikuar që jetoi 1200…

Arkeologët peruan zbuluan një mumje më shumë se 1000-vjeçare në periferi të kryeqytetit modern, Lima, të hënën. Mumja ishte ndoshta një adoleshente dhe u gjet në një varr nëntokësor të mbështjellë me një pako funerali, së bashku me qeramikë dhe litar, përfshirë copa lëkure dhe flokësh. 

Adoleshenti i mumifikuar u gjet në një gjendje të mirë konservimi”, tha arkeologia Yomira Huaman, përgjegjëse për projektin kërkimor Cajamarquilla të lidhur me Universidad Nacional Mayor de San Marcos.

Më së shumti e njohur për tërheqjen mbretërore të Inkave në majë të malit të Machu Picchu, Peruja ishte shtëpia e kulturave të ndryshme parahispanike që lulëzuan në shekujt përpara se perandoria Inka të vinte në pushtet, kryesisht përgjatë bregut qendror të vendit dhe në Ande, raporton CNN.

Adoleshenti jetoi midis 1100 dhe 1200 vjet më parë dhe mund t’i përkiste kulturave Lima ose Ichma. Mumja u zbulua rreth 200 metra nga ku u gjet mumia e parë e Cajamarquilla, shpjegoi Huaman, duke iu referuar një mumje tjetër të gjetur aty pranë vitin e kaluar.

Vendi arkeologjik është gjithashtu ku u gjetën eshtrat e tetë fëmijëve dhe 12 të rriturve, të cilët me sa duket u flijuan rreth 800-1200 vjet më parë. Kompleksi i përhapur Cajamarquilla përmban rrënojat e katër piramidave dhe ndërtime të tjera si mure të vendosura si një labirint. Kompleksi është qyteti i dytë më i madh me tulla balte në Peru pas Chan Chan në veri të vendit Ande.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit