Gruaja ngre padi pasi i therën dhinë

Gruaja ngre padi pasi i therën dhinë

Një grua nga Kalifornia shiti dhinë e vajzës së saj në panairin shtetëror, por tani ajo po i padit ata pasi dyshohet se e therën dhe e kishin pjekur në skarë.

Jessica Long bleu Cedar, dha në panair dhinë e dashur për vajzën e saj 9-vjeçare, në prill 2022. Pasi vendosi të fuste Cedarin në ankandin e bagëtive të Panairit të Distriktit Shasta, e bija kërkoi dëshpërimisht që dhija të kthehej, duke e çuar Long të shkonte në panair dhe ta kërkonte mbrapsht.

Ajo e kërkoi dhinë në të gjithë panairin, por nuk e gjeti. Avokati i Long e quajti ngjarjen një “shpërdorim pushteti” dhe një “mashtrim”.

Long tani po padit zyrtarët e sherifit Shasta, Shasta County, Panairi i Distriktit Shasta dhe të pandehur të tjerë që ata besojnë se janë të përfshirë dhe po kërkon dëme aktuale, të përgjithshme dhe ndëshkuese, sipas dokumenteve të gjykatës. 

Ajo që ndodhi këtu është një abuzim me pushtetin dhe një humbje e pabesueshme e burimeve të taksapaguesve”, tha Vanessa Shakib, avokatja e Long, në një deklaratë të dërguar me email. “Zyrtarët e qeverisë përshkallëzuan një mosmarrëveshje civile në një ndjekje të rreme kriminale.” Padia fillimisht u ngrit në gusht 2022, por u ndryshua në mars të këtij viti.

Oficerët e policisë e deklaruan veten gjykatës dhe juri dhe hoqën kafshën shtëpiake të një vajze të vogël duke shkelur të drejtat e saj të Procesit të rregullt ligjor,” tha Shakib, ndërsa shtoi: “Zyrtarët në shtetin e Kalifornisë me siguri kanë çështje më të ngutshme për t’u marrë parasysh sesa një udhëtim 500 miljesh i financuar nga publiku për të kapur ilegalisht dhinë e një vajze të vogël.”

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit