Hamasi pranoi propozimin për armëpushim, Izraeli nis ofensivën ushtarake në Rafah

Hamasi pranoi propozimin për armëpushim, Izraeli nis…

Grupi militant palestinez Hamas ra dakord të hënën me një propozim për armëpushim në Gaza nga ndërmjetësit, por Izraeli tha se kushtet nuk i përmbushnin kërkesat e tij dhe vazhdoi me sulmet në Rafah ndërsa planifikonte të vazhdonte negociatat për një marrëveshje.

Zhvillimet në luftën shtatëmujore erdhën pasi forcat izraelite goditën Rafahun në skajin jugor të Gazës nga ajri dhe toka dhe urdhëruan banorët të largoheshin nga pjesët e qytetit, i cili ka qenë një strehë për më shumë se një milion palestinezë të zhvendosur.

Hamasi tha në një deklaratë të shkurtër se shefi i saj, Ismail Haniyeh, kishte informuar ndërmjetësuesit e Katarit dhe Egjiptit se grupi pranoi propozimin e tyre për një armëpushim.

Zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu tha më vonë se propozimi i armëpushimit nuk përmbushte kërkesat e Izraelit, por Izraeli do të dërgonte një delegacion për t’u takuar me negociatorët për të arritur një marrëveshje.
Ministria e Jashtme e Katarit tha se delegacioni do të shkojë në Kajro të martën për të rifilluar negociatat indirekte midis Izraelit dhe Hamasit.

Në një deklaratë, zyra e Netanyahu shtoi se kabineti i tij i luftës miratoi vazhdimin e një operacioni në Rafah. Ministri i Jashtëm i Jordanisë, Ayman Safadi, tha në rrjetin social X se Netanyahu po rrezikonte një armëpushim duke bombarduar Rafah.

Një zyrtar izraelit, duke folur në kushte anonimiteti, tha se propozimi që Hamasi miratoi ishte një version i zbutur i një oferte egjiptiane dhe përfshinte elementë që Izraeli nuk mund t’i pranonte.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit