Helikopterët ushtarakë ukrainas fluturojnë poshtë për të shmangur raketat anti-ajrore të Rusisë

Helikopterët ushtarakë ukrainas fluturojnë poshtë për të…

Pamjet e reja të avionëve ukrainas që fluturojnë vetëm disa metra mbi rrugë në mënyrë që të mbeten të pazbuluar nga forcat ruse. Taktika e fundit ushtarake ukrainase që i sheh ata të shmangin raketat kundërajrore, i ka lënë njerëzit të mahnitur.

Në një video të postuar nga llogaria zyrtare e Mbrojtjes së Ukrainës në Twitter, një avion ukrainas ‘Dragonfly’ mund të shihet duke fluturuar vetëm disa metra mbi makinat. “Mirë se erdhe në Ukrainë“, shkruhet në Twitter.

Departamenti i qeverisë ukrainase më vonë shpjegoi saktësisht pse automjetet ushtarake po fluturonin kaq afër rrezikut. Duke postuar një video të këndvështrimit të një piloti të ekspeditës, taktika duket edhe më e egër.

Ata shkruajtën në Twitter: “Për ata që humbën videot tona me helikopterë, këtu është një e re.Një fluturim në lartësi prej pesë metrash e bën të pamundur që mbrojtja kundërajrore e armikut të rrëzojë avionet tonë”.

Dhe është e sigurt të thuhet se njerëzit kanë mbetur të habitur në internet. Njëri shkroi në Twitter: “Këto janë padyshim vite të trajnimit të respektit për pilotin luftarak“.Një tjetër tha: “Trafiku në autostradat e Ukrainës ka qenë i ndryshëm kohët e fundit.”

Një i tretë shtoi: “Pilotët ukrainas kanë disa aftësi serioze!”Ndërkohë, llogaria e Forcave të Mbrojtjes Territoriale të Ukrainës ironizoi: “Të paktën ai ishte në korsinë e tij”.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit