Historia e marinsit hebre që u bë viral, duke përkundur foshnjën afgane në krah

Historia e marinsit hebre që u bë…

Matt Jaffe, një rreshter amerikan 27-vjeçar, u fotografua duke i buzëqeshur një foshnje afgane gjatë evakuimit kaotik në aeroportin e Kabulit.

Zonja Meryl Jaffe tha se ajo është si çdo nënë hebreje, që ndjek gjurmët e fëmijëve të saj në mediat sociale, edhe kur mund të jetë e tmerrshme. Kur dëgjoi se Presidenti amerikan Joe Biden dërgoi 3,000 marinsa në Afganistan, ajo kishte një ndjenjë të fortë se djali i saj Matt – e quan atë Matthew – ishte në mesin e tyre.  Familja e saj po lexonte për Trupat Marinse të SHBA në mediat sociale për të verifikuar dyshimet.

“Motra e Matt, Rebecca, e pa atë në një nga faqet e internetit të Marinës që ajo ndjek në Instagram. Dhe ajo tha, ‘unë mendoj se ky është Matthew.’ Ne e zmadhuan fotografinë, ”tha mamaja Meryl Jaffe, një banore e New York City, në një intervistë. “Dhe unë thashë “po, ai është.” Pra, ishte vetëm hera e parë që ne e kishim parë fytyrën e tij pas ditësh të tëra. Kështu që ishte si një lehtësim që e pamë.

Fotografia ishte e Matt Jaffe, një rreshteri 27-vjeçar, duke përkundur në krahë një foshnjë në Afganistan më 20 gusht. Buzëqeshja e ushtarit dhe historia e tij e asaj fotografie, bënë që ajo të përhapej në të gjithë botën.

Matt Jaffe u lidh me foshnjën pasi një marins tjetër ia la foshnjën atij, sipas raporteve të lajmeve bazuar në një njoftim për lajmet e marinsave. Fëmija më vonë u ribashkua me babanë e tij.

“Unë jam vetëm një marins, njësoj si burrat dhe gratë që shërbejnë, duke bërë një punë për të ndihmuar njerëzit dhe për të mbrojtur njerëzit,” tha Matt Jaffe, i cili është i vendosur në Camp Lejeune në Karolinën e Veriut, në një deklaratë për mediat. “Ishte shumë e trishtueshme. Unë kisha një mundësi për të treguar pak përulësi dhe për të bërë diçka që ishte e mirë për shpirtin. “

E ëma Meryl Jaffe tha të premten në një intervistë se buzëqeshja ishte tipike e djalit të saj. “Matt ka një buzëqeshje të mrekullueshme,” tha ajo. “Ai ka një zemër vërtet të mirë. Ai është një shpirt I bukur.”

Ajo nuk u befasua kur e pa atë të lidhej me një fëmijë: Matt Jaffe kishte kaluar pesë vjet duke trajnuar fëmijë në Qendrën e Komunitetit Hebraik në Manhattan. Ishte një familje, djemtë e së cilës e adhuronin atë veçanërisht. “Ai ishte thuajse kujdestari i tyre,” kujton mamaja, duke thënë se të dy prindërit ishin profesionistë me orare pune të paparashikueshme. Matt Jaffe do të pranonte të kujdesej për fëmijët në një moment. “Djemtë e donin atë sepse ai ishte argëtues për të luajtur.”

Zonja Meryl Jaffe, menaxhere e skenës në WABC, filiali i New York ABC, tha se ajo dhe burri i saj nuk kishin parashikuar një karrierë ushtarake për djalin e tyre.

“Matt ishte një fëmijë ku arma e vetme që kishte ishte një pistoletë shumë e vogël uji në shesh lojërash e atij nuk i lejohej të kishte një Super Soaker,” tha ajo. “Ne nuk do t’i blinim asnjëhërë një Super Soaker.”

Matt Jaffe filloi punën si roje sigurie kur studionte kriminologji në Universitetin e Maryland. Ai ishte bërë miq me sulmues të tjerë, disa prej të cilëve ishin ish-marinsë. Ai u regjistrua në vitin e tij të fundit dhe u nis për kamp brenda disa ditësh nga marrja e diplomës. Ai firmosi për gjashtë vjet dhe pritet ta mbyllë në maj, kur planifikon të ndjekë studimet pasuniversitare.

“Ne ishim shumë, shumë, shumë të shqetësuar,” tha Meryl Jaffe. “Dua të them, nuk është ajo që prisnim. Por ne e dinim që kishim nevojë ta mbështesnim atë dhe të ishim me të. Dhe kjo është ajo që kemi bërë. E bëmë – sepse ne jemi prindërit e tij dhe ne e duam atë”.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit