Hyndai Ioniq 6 zgjidhet makina më e mirë për vitin 2023

Hyndai Ioniq 6 zgjidhet makina më e…

Electrified Streamliner Ioniq 6 i Hyndai fitoi çmimin si makina më e mirë për vitin 2023. Modeli elektrik korean u dallua nga juria ndërkombëtare për dizajnin e tij unik aerodinamik dhe gamën e shkëlqyer elektrike të pastër.

Një juri prej 100 gazetarësh të automobilave nga 32 vende zgjodhi Ioniq 6 midis tre finalistëve të parë. Ioniq 6 është modeli i dytë i markës së automjeteve tërësisht elektrike të Hyundai, Ioniq. Ai përfiton plotësisht nga arkitektura e personalizuar Electric-Global Modular Platform (E-GMP) për të ofruar aftësi karikimi ultra të shpejtë 800V për karikim 10 deri në 80% në vetëm 18 minuta dhe një brendshme jashtëzakonisht të gjerë. 

Ai është një nga automjetet elektrike (EV) më aerodinamike dhe më efikase në energji në treg. Gama WLTP e Electrified Streamliner me një karikim të vetëm është 614 km. Modeli standard 2WD me goma 18” arrin një konsum energjie prej 13,9 kWh/100 km WLTP.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit