I dënuar me 9 vite burg për trafikim në Itali, arrestohet në Pogradec 47-vjeçari

I dënuar me 9 vite burg për…

Policia e Pogradecit ka vënë në pranga një shtetas të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Taulant Agushi, 47 vjeç ishte dënuar në Itali me 9 vite e 10 muaj burg nën akuzen e trafikimit të lëndëve narkotike. Agushi iahte në kërkim nga Interpoli.

Mësohet se ai do të ekstradohet drejt Italisë.

Njoftimi i policisë:

PogradecFinalizohet operacioni policor i koduar “Agimi”, për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar.Operacioni u zhvillua nga Komisariati i Policisë Pogradec, në bashkëpunim me strukturat e Sektorit për Hetimin e Krimeve në DVP Korçë dhe Interpol Tirana.

Arrestohet me qëllim ekstradimi drejt Italisë, një 47-vjeçar i dënuar me 9 vjet e 10 muaj burg, për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”.Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim kombëtar dhe ndërkombëtar, nga strukturat e lartpërmendura, falë shkëmbimit të vazhdueshëm të informacioneve me ZQK Interpol Tirana, u finalizua me sukses operacioni i koduar “Agimi”.

Si rezultat, u bë e mundur kapja dhe ndalimi i shtetasit të shpallur në kërkim ndërkombëtar:Taulant Agushi, 47 vjeç, banues në fshatin Starovë, Pogradec.Gjykata e Torinos, Itali, e ka dënuar këtë shtetas me 9 vite e 10 muaj burg, për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”, parashikuar nga Kodi Penal italian.Interpol Tirana, në bashkëpunim me Interpol Roma, po vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit